No menu items!

emmanuel macron

Emmanuel Macron: Dua fitoren e Ukrainës, por jo shkatërrimin e Rusisë

Presidenti francez, Emmanuel Macron nuk dëshiron ta shohë Rusinë të “dërrmuar” nga një disfatë në Ukrainë. Macron u kërkoi vendeve perëndimore të rrisin mbështetjen ushtarake për Kievin dhe tha se ai ishte i përgatitur për një luftë të zgjatur. “Unë dua...

Macron dhe Scholz caktojnë këshilltarë për të ndihmuar Lajçak, kërkesat për Vuçiç

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz i kanë dërguar një letër presidentit serb, Aleksandër Vuçiç ku i bëjnë me dije se kanë caktuar këshilltarët e politikës së jashtme dhe të sigurisë të vendeve të tyre, për...

Bullgaria i jep dritën jeshile propozimit të Macron për zgjidhjen me RMV-në

Bullgaria miratoi këtë të premte rezolutën në të cilën mbështet propozimin e presidentit francez, Emmanuel Macron për zgjidhjen e ngërçit me Maqedoninë e Veriut. Në seancën e Kuvendit, rezoluta u miratua me 170 pro, teksa 37 deputetë votuan kundër dhe...

Macron kërkon të ruajë pushtetin pasi humbi shumicën në parlament

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të zhvillojë bisedime me rivalët e tij politikë këtë të martë, në përpjekje për të arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri funksionale. Macron do të kërkojë mbështetjen e një ose disa partive...

Macron humbet shumicën në zgjedhjet parlamentare

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka humbur shumicën absolute në parlament. Në mandatin e dytë presidencial, Macron do të përballet me pasiguri dhe do të përpiqet të sigurojë aleanca për të çuar më tej reformat. Edhe pse koalicioni i tij Ensemble fitoi...

Macron: Ukraina nuk do të ketë kurrë paqe nëse shkatërrohet Rusia

Presidenti francez, Emmanuel Macron deklaroi se Ukraina nuk do të ketë kurrë paqe, nëse qëllimi përfundimtar i luftës është shkatërrimi i Rusisë. Deklatarën, Macron e dha këtë të premte për CNN në bordin e një treni që po largohej nga Ukraina, pas...

Macron: Këshillova Mbappe që të refuzonte ofertën e Real Madrid

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka pranuar se ka folur me futbollistin e PSG-së, Kylian Mbappe, të cilin e këshilloi që të mos pranonte ofertën e Real Madrid dhe të qëndronte në Francë. Macron u shpreh se këshilloi Mbappe në mënyrë...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img