No menu items!

britani e madhe

Putin planifikon të testojë raketën që mund të godasë Britaninë e Madhe në 6 minuta

Presidenti rus, Vladimir Putin po planifikon një test të dytë të raketës bërthamore hipersonike Satan-2, deri në fund të vitit. Sipas medias britanike “The Sun“, raketa, e cila mund të udhëtojë me një shpejtësi prej 750 km/h, mund të godasë...

‘Me taksi nga Irlanda’, mënyra tjetër e shqiptarëve për të shkuar në Britani

Media prestigjoze britanike, The Telegraph ku publikuar një artikull ku thuhet se shqiptarët kanë gjetur një tjetër mënyrë për të hyrë në Britaninë e Madhe, përveç kalimit me varka të vogla apo gomone përmes kanalit të La Manshit. Sipas një hetimi të...

Inflacioni në Britaninë e Madhe arrin nivelin më të lartë në 4 dekada

Norma e inflacionit në Britaninë e Madhe arriti në 9.1% në muaj maj, më e larta e regjistruar në 40 vitet e fundit, për shkak të rritjes së çmimeve të konsumit. Zyra për Statistikat Kombëtare tha të mërkurën se inflacioni...

Inflacioni në Britani arrin nivelin më të lartë që nga viti 1982

Inflacioni në Britani muajin e kaluar është rritur në nivelin më të lartë vjetor që nga viti 1982, duke rritur presionin ndaj ministrit të Financave, Rishi Sunak, që të shtojë ndihmën për amvisëritë, të cilat po përballen me krizën...

Aleati i Putin kërcënon Britaninë e Madhe dhe Finlandën me sulm bërthamor

Aleksey Zhuravlyov, një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin ka kërcënuar Britaninë e Madhe duke deklaruar se Rusisë do t’i duheshin vetëm 3 minuta për të lëshuar një armë bërthamore në vendin ishullor. Sipas tij, Finlanda e cila...

Britania me masa të ashpra ndaj Rusisë në rast të pushtimit të Ukrainës

Britania ka publikuar një sërë ligjesh të reja, që zgjerojnë listën e sanksioneve të mundshme ndaj Rusisë, nëse Kremlini vendos që ta pushtojë Ukrainën. Ky njoftim vjen teksa aleatët perëndimorë po ndërmarrin veprime duke e paralajmëruar Moskën me pasojat që...

Britania e furnizon me armë Ukrainën që të mbrohet nga Rusia

Britania po e furnizon Ukrainën me pako të reja të sistemeve të sigurisë, për ta ndihmuar që të rrisë kapacitetet mbrojtëse, teksa ky shtet përballet me sjellje kërcënuese nga Rusia, tha sekretari i Mbrojtjes, Ben Wallace. “Ne kemi marrë vendimin...

Britani, nuk rekomandohet doza e katërt e vaksinës

Këshilltarët e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar kanë rekomanduar se nuk është e nevojshme dhënia e një doze të katërt të vaksinës kundër COVID-19 për banorët e shtëpive të të moshuarve dhe njerëzve mbi 80 vjeç. Ky rekomandim del...

Studimi në Britani, vaksina përforcuese mbron deri në 85% kundër Omicron

Një studim i zhvilluar në Britaninë e Madhe tregon se doza e tretë e vaksinën mbron deri në 85% nga varianti Omicron i Covid. Sipas këtij studimi doza përforcuese siguron mbrojtje dhe bën që Covid të kalohet me doza të lehta. Por...

Britani, regjistrohet viktima e parë nga varianti Omikron

Omikron shënon viktimën e parë, pas gati 3 javësh përhapjeje. Vdekja e parë u regjistrua në Britaninë e Madhe, siç konfirmoi kryeministri Boris Johnson këtë të hënë, por pa dhënë detaje për rastin. Konfirmimi erdhi pak orë pasi ai...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img