Sunday, July 21, 2024

Berisha mbetet non grata në Britaninë e Madhe/ Kërkoi pezullimin e vendimit, humb gjyqin në Londër

Ish kreministri Sali Berisha, humbi të hënën apelin e tij kundër ndalimit të hyrjes në Britani.

Berisha do të vijojë të jetë kështu non grata në Britaninë e Madhe, për lidhje me krimin e organizuar dhe korrupsionin, vendim i marrë ndaj tij në vitin 2022.

“Berisha, kreu i Partisë Demokratike kryesore të opozitës në Shqipëri, u përjashtua nga Mbretëria e Bashkuar në vitin 2022 për lidhjet e tij të dyshuara me krimin e organizuar dhe korrupsionin, të cilin Berisha e mohon.

Ai apeloi kundër vendimit në Komisionin Special të Apelimit të Emigracionit (SIAC) në Londër në mars, duke argumentuar se ai u ndalua nga MB në bazë të pohimeve të rreme të paprovuara. Komisioni hodhi poshtë apelimin e Berishës.

Berisha, 79 vjeç, akuzohet se ka përdorur ndikimin e tij kur ishte kryeministër midis viteve 2005 dhe 2009 për të favorizuar bashkëshortin e vajzës së tij në privatizimin e tokës shtetërore, të cilat ai dhe vajza e tij e mohojnë.” shkruan Reuters.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë