Wednesday, June 7, 2023

ballkani i hapur

Cila nga verërat ka shije më të mirë? Rama përgjigjet nga Beogradi

“E bukura e kësaj bote është që ka shumë shije të ndryshme”. Kështu u shpreh kryeministri Edi Rama në Panairin e Verës, organizuar në Beograd. Rama u pyet nga gazetarët, se cilët nga verërat, ajo shqiptare, serbe apo maqedonase kishte...

Meta: Pasaporta e artë me të njëjtin koncept si Ballkani i Hapur, Rama në largim

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se dhënia e shtetësisë me koncension, ka të njëjtin koncept si Ballkani i Hapur, ku politikanët që janë në krye të këtyre proceseve, përfitojnë financiarisht në kurriz të qytetarëve. Në një deklaratë...

Rutte: Nismat si Ballkani i Hapur përshpejtojnë integrimin

Kryeministri holandez, Mark Rutte është shprehur se nismat rajonale si Ballkani i Hapur, përshpejtojnë procesin e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe bëjnë të mundur që tensionet të mos bëhen të papërballueshme. Pyetur nga Euronews Albania në konferencën e...

Vuçiç fton Kosovën në Ballkanin e Hapur: Takimi i radhës të mbahet në Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se nisma Ballkani i Hapur është një iniciativë e cila nuk mund të ndalet. Gjatë fjalës së tij në samitin e zhvilluar në Ohër të Maqedonisë së Veriut, Vuçiç u shpreh se do të...

Kurti refuzon ftesën e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut për Ballkanin e Hapur

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka refuzuar ftesën e homologut maqedonas Dimitar Kovaçevski për të marrë pjesë në nismën Ballkani i Hapur, që pritet të mbahet në Shkup, në datat 7 dhe 8 qershor 2022. Kurti i ka dërguar një...

Ballkani i Hapur nuk do e trajtonte Kosovën si partner të barabartë, sipas Osmanit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani thotë se nisma rajonale Ballkani i Hapur nuk respekton parimin e gjithëpërfshirjes dhe nuk i trajton shtetet në mënyrë të barabartë. Në një intervistë për agjencinë MINA, Osmani është shprehur se kjo nismë është analizuar...

Një tjetër shtet do t’i bashkohet “Ballkanit të Hapur”, thotë Balla

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaroi se në javët në vijim, një tjetër shtet ballkanik do të bëhet pjesë e nismës “Ballkani i Hapur”. Deklaratën, Balla e bëri këtë të hënë nga foltorja e Kuvendit, por...

Berisha: Nuk e pranojmë ‘Ballkanin e Hapur’ në shërbim të Serbisë së Madhe

Ish-kryeministri Sali Berisha përsëriti qëndrimin e tij se nuk do ta pranojë ‘Ballkanin e Hapur’, pasi është një aleancë në shërbim të Serbisë së Madhe. Gjatë fjalës së tij në Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike, Berisha u shpreh se ‘Ballkani...

59% e shqiptarëve të anketuar mbështesin “Ballkanin e Hapur”

59% e qytetarëve shqiptarë (303,018) të cilën morën pjesë në procesin e Këshillimit Kombëtar, mendojnë se “Ballkani i Hapur” i sjell përfitime vendit. Shifra e bë e ditur nga Drejtoresha e Anketimit, e cila ishte në konferencë për mediat krah...

Presidenti i Kroacisë: Ballkani i Hapur pa Kosovën është ‘palidhje’

“Kosova është një shtet i dashur për ne dhe për mua, pa qëllimin që ta sfidoj dikë, sepse unë nuk jam këtu që ta sfidoj Beogradin ose dikë të tretë. Por, Kosova është shtet i parashikueshëm, ku funksionon një...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat në komunën “Butel” të Shkupit në Maqedoninë e Veriut është hedhur në erë me eksploziv. Sipas ministrisë së...
- Advertisement -spot_img