Monday, June 17, 2024

Shpërthen vullkani në Filipine, evakuohen 2,800 persona

Të paktën 2,800 persona janë evakuuar pas shpërthimit të një vullkani në Filipine.

Shpërthimi në malin Kanlaon, në ishullin filipinas të Negros, zgjati për gjashtë minuta natën e kaluar, duke nxjerrë hi vullkanik dhe shkëmbinj dhe duke nxjerrë tym deri në 5 km, tha Instituti Filipine i Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë.

Autoritetet në qytetin Canlaon, në provincën lindore të ishullit Negros, urdhëruan banorët në zonat pranë vullkanit të largoheshin nga shtëpitë e tyre dhe njoftuan mbylljen e të gjithave bizneseve jo thelbësore.

Autoritetet anuluan gjithashtu disa fluturime për dhe nga aeroporti Bacolod, i cili është më pranë vullkanit në kryeqytetin e ishullit.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë