Tuesday, July 16, 2024

A po shkon Rusia drejt fitores? Lufta në Ukrainë dhe shifrat alarmuese të NATO-s

Lufta e Ukrainës po kthehet në favor të Moskës pasi pajisjet perëndimore dhe fuqia punëtore po shterohet. Britanikët janë të vendosur të nënshkruajnë një Pakt të Sigurisë Detare me Ukrainën, duke dyfishuar mbështetjen e tyre për vendin.

Ndërkohë, Gjermania po rrit angazhimin e saj për dërgesat e armëve në Ukrainë, edhe pse stoku i saj është pothuajse bosh. Si Britania ashtu edhe Gjermania po zbrazin xhepat dhe arsenalet e tyre, ndërsa SHBA po përpiqet të bëjë të njëjtën gjë.

Në të njëjtën kohë, Washington Times, raporton se Mike Gallagher, (Kongresmen republikan nga Ëisconsin) kryetar i Komitetit Special për Kinën në Dhomën e Përfaqësuesve, ka shprehur disa ide novatore për të ndihmuar Tajvanin, kryesisht sepse furnizimi me pajisje moderne për momentin është pothuajse e pamundur.

Kolumnisti amerikan Bill Gertz raporton se Pentagoni ka më shumë se 2 miliardë dollarë kontrata të armëve me Taipein për shkak të vonesave të industrisë së mbrojtjes.

Tajvani aktualisht është në pritje të 400 raketave dhe 100 raketa Harpoon që Pentagoni vendosi për shitje tre vjet më parë, të cilat mund të mos arrijnë në ishull deri në vitin 2029.

Gjëja më e rëndësishme është se do të duhen edhe pesë vjet të tjera për të dorëzuar raketat Harpoon në Tajvan. Situata është edhe më e vështirë për rezervat e tjera të luftës si municionet 155 mm dhe 120 mm.

Dobësia dhe problemet e bazës industriale të mbrojtjes amerikane zbehen në krahasim me mungesën e madhe të fuqisë punëtore me të cilën përballen shumica e anëtarëve të NATO-s si dhe SHBA-ja.

Ushtria e Gjermanisë ka mungesë të rekrutëve. Ashtu si SHBA-ja, ajo ka një forcë vullnetare, por gjërat po shkojnë aq keq sa qeveria gjermane po shqyrton një sistem rekrutimi.

Me qeverinë gjermane që tashmë po humbet me shpejtësi mbështetjen politike, përpjekja për të bërë Bundestagun, parlamentin gjerman, të votojë për çdo sistem rekrutimi do të ishte vetëvrasje politike.

Boris Pistorius, ministri gjerman i mbrojtjes, e kupton problemin, por nuk ka zgjidhje që mund të fitojë mbështetjen e popullit. Politika në Gjermani po shkon djathtas, me AfD, partia e ekstremit të djathtë, duke siguruar mbështetje në rritje mes votuesve, raporton abcnews.al.

AfD nuk ka mbajtur qëndrim për çështjen e rekrutimit, por është një parti nacionaliste që dëshiron që të hiqen sanksionet ndaj Rusisë dhe nuk mbështet asnjë nismë mbrojtëse në shkallë europiane.

Dështimi për të mbrojtur kombin

Numri i përgjithshëm i personelit të forcave të armatosura në Gjermani ra në 181,383 deri në fund të tetorit, me mijëra vende të lira.

Tabloidi gjerman Bild raporton se ushtria gjermane nuk ka as forcën dhe as pajisjet e nevojshme për të mbrojtur në mënyrë efektive kombin.

Megjithatë, në të njëjtën kohë që gazeta nxjerr në pah krizën ushtarake, Gjermania njofton se po dërgon një brigadë prej 5000 trupash në Lituani, që do të vendoset më pak se 20 kilometra nga kufiri me Bjellorusinë.

Zhvendosja e brigadës do të fillojë në tremujorin e dytë të vitit 2024 dhe është planifikuar të arrijë gatishmërinë e plotë luftarake deri në vitin 2027, sipas Ministrisë gjermane të Mbrojtjes, raporton abcnews.al.

Ushtria britanike është gjithashtu një problem i madh. Monitori i Mbrojtjes dhe Sigurisë raporton se “Forcat e armatosura britanike, të konsideruara prej kohësh një ushtri e klasit botëror, tani vuajnë nga shkurtime të stafit të planifikuar, siç përshkruhet në dokumentin e Komandës së Mbrojtjes, i cili u zbulua në 2021.

Vendit gjithashtu thuhet se i mungon aftësia për të mbrojtur hapësirën e tij ajrore, duke pasur parasysh fuqinë dhe aftësitë në rritje të raketave dhe dronëve të sotëm.

Sipas burimeve se do të duhen pesë deri në 10 vjet që Ushtria Britanike të nxjerrë një divizion luftarak prej më shumë se 30,000 trupash të mbështetur nga tanke me fuqi të lartë, sisteme artilerie dhe helikopterë.

Sot, ushtria britanike është më e vogël se sa ishte në kohën e Revolucionit Amerikan në Prill 1775. Ajo përbëhet nga gjithsej 142,560 anëtarë, me 77,540 ushtarë në të gjitha radhët e saj.

Kjo do të thotë se forca e tij luftarake aktuale është shumë më e vogël, ndoshta rreth 30,000. Britania e ka zbrazur arsenalin e saj të teknologjisë së lartë pasi është mbështetësi më i madh i ushtrisë ukrainase në luftën e saj me Rusinë.

Vendi gjithashtu ka ofruar mbështetje në terren në Ukrainë dhe inteligjencë në fushën e betejës, së bashku me planifikimin e operacioneve speciale të fshehta, si përpjekja për të shkatërruar urën e ngushticës së Kerçit prej 3 miliardë dollarësh që lidh Rusinë me Krimenë, raporton abcnews.al.

Por nuk dihet shumë për Francën. Ne dimë se pajisjet franceze nuk ishin dhe aq të suksesshme kundër rusëve në luftën në Ukrainë. CAESAR (Camion Équipé d’un Système d’Artillerie) ka qenë një zhgënjim në fushën e betejës pasi është subjekt i dëmtimit dhe është shënjestruar nga dronët rusë Lancet.

Franca dërgoi 18 të tilla në Ukrainë.

Kriza në ushtrinë amerikane

Ushtria amerikane po përballet gjithashtu me një krizë rekrutimi. Nuk ka probleme vetëm me plotësimin e gradave, por edhe me diplomimin e nënoficerëve kompetentë (nënoficerëve), të cilët janë zemra e ushtrisë.

Më pak se gjysma e pozitave janë plotësuar. Gjithashtu, në vitin e fundit ushtria në tërësi kishte 10,000 ushtarë më pak se objektivi i saj prej 65,000 të rinjsh.

Vitin e kaluar nuk arriti objektivin e 60,000 ushtarëve me 15,000.

Përveç mungesave në fuqi punëtore dhe furnizime, ushtrive të NATO-s u mungon përvoja luftarake, megjithëse shumë “këshilltarë” janë në Ukrainë duke mbështetur forcat e saj të armatosura.

Këshilltarët nuk e përsërisin kurrë atë që përjetojnë trupat e vijës së parë, kështu që kurba e të mësuarit mund të jetë e vlefshme për rritjen e njohurive taktike dhe operacionale, por jo për luftën aktuale.

Ukraina gjithashtu po përballet me një deficit të madh të fuqisë punëtore dhe përpjekjet drakoniane të rekrutimit janë jopopullore dhe mund ta detyrojnë Zelensky të braktisë sipërmarrjen.

Ushtarët e rekrutuar dhe të detyruar me forcë nuk luftojnë në mënyrë efektive dhe në rastin më të mirë bëhen “ushqim për topa”. Më keq, shumë nga ata që i rezistuan rekrutimit (disa u dhanë ryshfet rekrutuesve me shuma që zakonisht arrinin 1000 dollarë).

Administrata Biden argumenton se disfata e Rusisë në Ukrainë do ta mbrojë Europën nga një sulm i ardhshëm rus.

Kundërargumenti është se mbështetja e vazhdueshme mund të çojë në një zgjatje të luftës në Europë.

Për një kohë të gjatë, SHBA dhe aleatët e saj kanë testuar kufijtë e sigurisë europiane, duke furnizuar Kievin me armë, këshilltarë, mbështetje ushtarake dhe inteligjente dhe shumë para.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë