No menu items!

Volodymyr Zelenskiy

3 mijë ushtarë ukrainas kanë vdekur që nga fillimi i luftës, thotë Zelenski

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se 3 mijë ushtarë ukrainas kanë vdekur që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. Deklarata e tij u bë gjatë një interviste për CNN, teksa paralajmëroi edhe për përdorimin e armëve bërthamore...

Zelenski: 50 ditë në mbrojtje të vendit, arritje e madhe për ukrainasit

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski lavdëroi ukrainasit për luftimet që po zhvillojnë prej 50 ditësh për mbrojtjen e vendit të tyre. “Ata nuk e dinin se sa të guximshëm janë ukrainasit, sesa e vlerësojnë lirinë dhe mundësinë për të jetuar...

Zelensky: Agresioni rus nuk kufizohet vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se Rusia po synon të gjithë Evropën me agresionin e saj dhe se ndalimi i pushtimit të Ukrainës është thelbësor për sigurinë e të gjitha demokracive. Në fjalimin e tij në orët e vona të...

Zelensky: Vrasjet në Buça duhet të njihen si gjenocid

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, e ka akuzuar Rusinë për kryerje të krimeve të luftës në Buça, pasi dhjetëra trupa të pajetë të banorëve u gjetën në rrugët e këtij qyteti pas tërheqjes së trupave ruse nga kjo zonë. Zelensky vizitoi...

Zelensky: Sinjale pozitive nga bisedimet për paqe

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se ndonëse sinjalet fillestare nga bisedimet për paqe kanë qenë “pozitive”, ato nuk kanë parandaluar shpërthimet ruse. Në një adresim në orët e mbrëmjes më 29 mars, Zelensky ka thënë se shteti i tij...

Zelenskiy: Ukraina e gatshme të diskutojë për status neutral me Rusinë

Ukraina është e gatshme të diskutojë mundësinë e një statusi neutral si pjesë e një marrëveshjeje paqeje me Rusinë, por me kusht që një status i tillë të garantohet nga pale të treta dhe të hidhet në referendum, tha...

Zelensky: Rusia po mbjell një urrejtje të thellë mes ukrainasve

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky paralajmëroi me zemërim Moskën se po mbjell një urrejtje të thellë për Rusinë në mesin e popullit të tij. Sipas Zelenskyt kjo po ndodh pasi breshëritë e vazhdueshme të artilerisë dhe bombardimet ajrore po i kthejnë...

Ukraina kërkon armë për t’u mbrojtur nga Rusia

Ukraina ka përsëritur thirrjen ndaj liderëve perëndimorë për të furnizuar Kievin me armë të avancuara për të luftuar trupat e Rusisë. “Forcat tona të armatosura po mbahen me një kurajo përtej njerëzore, por ne nuk mund të fitojmë luftën pa...

Zelensky: Jemi në prag të mbijetesës

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i është drejtuar Parlamentit italian nëpërmjet video-lidhjes. Ai u ka thënë deputetëve italianë se shteti i tij është në prag të mbijetesës së luftës me Rusinë dhe ka paralajmëruar se Moska dëshiron të depërtojë në pjesën...

Zelensky i quan “akte terrori” sulmet në Mariupol

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se sulmet ruse ndaj qytetit të rrethuar të Mariupolit janë “akte terrori” që do të “mbahen mend për shekuj me radhë”. Përmes një video-mesazhi të postuar në orët e para të së dielës, presidenti ukrainas...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img