No menu items!

vettingu

Varhei: Të ndalen sulmet ndaj organeve të vetingut

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësinë në Bashkimin Europian, Oliver Varhei ka mbërritur në Tiranë paraditen e së enjtes. Varhei e nisi vizitën e tij në institucionet e vettingut ku rifkonfirmoi mbështetjen e plotë të Bashkimit Europian. Ai tha se sulmet ndaj...

VOA: Miratohen ndryshimet kushtetuese për vettingun, palët u përgjigjen thirrjeve të ndërkombëtarëve

Në Shqipëri parlamenti votoi me një shumicë dërrmuese votash (118 në favor dhe 4 abstenime) ndryshimet kushtetutese që lejojnë zgjatjen mandatit të disa institucioneve të Vettingut, Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) dhe Komisionerëve publik. Këto ndryshime ishin propozuar...

Rama dhe Basha bashkuan votat për Vettingun, reagon ambasadorja Yuri Kim

Pak minuta pasi Lulzim Basha dhe Edi Rama bashkuan votat për miratimin e ndryshimeve Kushtetuese që i zgjasin mandatin komisioneve të Vettingut, ka ardhur reagimi i ambasadores së SHBA në Tiranë, Yuri Kim.  Në një mesazh në Facebook, ambasada e...

Kuvendi voton zgjatjen e mandatit të Vettingut

Opozita bashkoi votat me mazhorancën dhe së bashku miratuan ndryshimet kushtetuese për zgjatjen e mandatit të institucioneve të Vettingut deri më 31 Dhjetor të vitit 2024. 118 votat janë arritur falë votave pro të Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike, ndërkohë...

Berisha i shfaq videon në Kuvend, ja si reagon Basha

Gjatë seancës parlamentare ka patur një debat mes ish-Kryeministrit Sali Berisha dhe deputetit Ervin Salianji. Ky i fundit tha se “Nëse ka përgjegjës për kapjen e drejtësisë nga Rama për aq sa e ka kapur padiskutim që është nga...

Korrupsioni/ Basha: Zgjidhja është pastrimi i politikës nga të korruptuarit, vettingu

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se zgjidhja për t’iu dhënë fund korrupsionit në politikë është vettingu i politikanëve. Sipas tij, kjo krizë korrupsioni po varfëron qytetarët dhe po largon të rinjtë nga vendi. ''Një shtet i kapur nga...

Basha: Ja pse mbahen zgjedhjet në FRPD, javën tjetër nene kundër oligarkisë

Kryedemokrati Lulzim Basha ka shkuar sot në selinë e PD-së për të zhvilluar takimin me grupin e punës në zgjedhjet në Forumin Rinor të Partisë Demokratike. Basha është rrethuar nga gazetarët, duke u shprehur zgjedhjet janë normë e statutit...

Frikë nga vettingu? Dy prokuroret e Elbasanit japin dorëheqjen (Emrat)

Armanda Xhaferri dhe Ermira Tafani, dy prokurore te Prokurorisë së Elbasanit, kanë dhënë dorëheqjen papritur nga detyra, shkruan newsbomb.al. Mësohet se dy magjistratet që kanë vite që shërbejnë në Elbasan, kanë dorëzuar dorëheqjen në Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Paraprakisht,...

Basha sfidon Ramën: Bëhu burrë, vettingun e nisim nga unë dhe ti

Kryedemokrati Lulzim Basha ka sfiduar numrin një të qeverisë, Edi Rama. Në fjalën e tij, Basha nga Foltorja, ka kërkuar miratimin e Vettingut në politikë, duke nisur nga vetë ai, më pas tek Rama. Indirekt, Basha i drejtua paraardhësit...

”Jemi dakord për vettingun”/ Rama-Bashës: Unë ty të dua gjithmonë përballë

Edi Rama: “Foltorja na mban me gajret ne. Por ti jo. Mos i sill këtu këto. Mos e ço gjurmët atje ku të dhëmb dhëmbi ty. Rrotulloje gjuhën që mos të shkojë atje se na detyron dhe neve. Kur...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img