No menu items!

shendeti

Çfarë ndodh në organizëm nëse hani panxhar çdo ditë

Panxhari është një zhardhok të cilit i janë thurur shumë lavde për shkak të vlerave fantastike që ofron për shëndetin e njeriut. Në praktikë, kjo perime e nëntokës merr prej saj vlerat dhe ushqyesit më të mirë e të rëndësishëm...

Sa minuta ju duhen për të fjetur?

Momenti që shtrihesh për të fjetur në shumë raste shoqërohet me numërimin e pavullnetshëm të minutave deri sa gjumi të vijë. Studimet, kanë treguar se të paktën 75 përqind e njerëzve shqetësohen për kohën që u nevojitet t’i zërë...

A mund të shkaktojë alergji marrja e vitaminës C

Trupi ka nevoja të mëdha për vitaminën C sepse ajo forcon sistemin imunitar, përshpejton shërimin e plagëve, ushqen kockat dhe mirëmban funksionet e trurit. E pavarësisht këtyre vlerave, nëse kjo vitaminë merret pa kriter, mund të shkaktojë disa efekte anësore...

Pse britanikët e shoqërojnë çajin me qumësht?

Kur moti bëhet më i freskët, shumica e njerëzve i drejtohen pijeve të nxehta për të marrë më tepër ngrohtësi. Ndër pijet e preferuara padyshim është edhe çaji, për shkak të shumllojshmërisë së shijes dhe vlerave që fal për shëndetin. Një...

Si të zgjidhni arrat e duhura për bakllavanë

Arrat janë burim i pasur i acideve yndyrore omega-3, tejet të rëndësishme për një jetë të shëndetshme. Ato ofrojnë vitamina, minerale dhe shumë përfitime për organizmin. Arrat janë pjesë e pandashme e traditës së gatimit në ndërrimin e viteve. Ato janë edhe fatsjellëse sipas...

4 arsye befasuese pse kafeja mund të jetë e mirë për ju

A e dini se pirja e kafesë çdo mëngjes ka përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore? Përmbajtja e kafeinës në kafe stimulon sistemin nervor, duke çuar në një rritje të nivelit të adrenalinës në qarkullimin e gjakut. Ky hormon e përgatit trupin...

Si do të jetë e ardhmja e ushqimit?

Po krijohen mënyra të reja për të prodhuar ushqim – por a do të pëlqehen ato nga konsumatorët? Konsumatorët dhe qeveritë duhet të pranojnë mënyra të reja për të bërë ushqim, shkruan The Economist “Çfarë ka sot për darkë?” Përgjigjja...

Sekreti pse femrat koreane nuk shtojnë peshë dhe janë të shëndetshme

Ndërsa shikojmë filmat koreanë, videot muzikore, shfaqjet televizive, dallojmë njerëz që janë jashtëzakonisht në formë, të dobët dhe të shëndetshëm. Edhe kur ecni nëpër rrugët e Koresë, vështirë se do të gjeni njerëz të papërshtatshëm. Qoftë një adoleshent i...

5 ushqimet që duhet t’i blini patjetër bio

Ushqimi i mirë nuk është vetëm ai që ju shijon më shumë, por ai që konsiderohet si më i shëndetëshmi. Këtu futen ushqimet bio apo organike të cilat janë gjithnjë e më shumë në qendër të kryefjalës së ekspertëve të...

Çfarë është COVID-i i zgjatur dhe si mund të kurohet

Disa nga simptomat e sëmundjes së zgjatur të shkaktuar nga koronavirusi janë lodhja kronike, turbullimi i mendimit, pagjumësia, probleme në zemër dhe vështirësi në frymëmarrje. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Lesia Bakalets, përshkruan se çfarë përfaqëson realisht COVID-i zgjatur...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img