No menu items!

serbi

Albin Kurti: Marrëveshja me Serbinë mund të arrihet brenda pak muajsh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë se mund të arrihet një marrëveshje brenda pak muajsh me Serbinë, nëse ekziston vërtet vullneti për marrëveshje. Në një intervistë për gazetën zvicerane, Blick, Kurti u shpreh se ka shprehur vullnetin e tij, por nënvizoi...

FOTO | Sulmohet në Serbi autobusi me emigrantë nga Kosova

Një autobus me shtetas kosovarë që po udhëtonte nga Peja drejt Gjermanisë, është sulmuar në Serbi. Sipas raportimeve të mediave në Kosovë, ngjarja ka ndodhur rreth orës 21:00 të mbrëmjes së djeshme në Krushevc. Fatmirësisht, nga ky incident nuk ka pasur...

Kurti: Nuk jap garanci për kriminelët që janë në listën e zezë të SHBA-ve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mohon se ka dhënë garanci në lidhje me heqjen e barrikadave në pjesën veriore të vendit. Në një intervistë për Al Jazeera, Kurti u shpreh se nuk do të japë garanci për kriminelët të cilët ndodhen...

BE diskuton sot për tensionet në Kosovë, Borell: Palët t’i kthehen dialogut

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka folur rreth tensioneve në veri të Kosovës para fillimit të takimit të Këshillit të Ministrave të Jashtëm të BE-së. Në një deklaratë për mediat, Borrell...

Tensionet në Kosovë, Berisha: Vuçiç po luan me zjarrin

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka reaguar në lidhje me tensionet në veri të Kosovës. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha u shpreh se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç po luan me zjarrin. Sipas tij, deklarata e Vuçiçit për...

Petkoviç: Po shqyrtojmë dërgimin e 1000 ushtarëve në Kosovë

Drejtori i Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviç deklaroi se në veri kanë hyrë 300 deri në 350 pjesëtarë të Policisë së Kosovës, përfshirë edhe ato të njësisë speciale. Ai ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti se po vazhdon me...

Ndeshja Zvicër-Serbi, ndalohen flamujt e Kosovës dhe Shqipërisë në stadium

Autoritetet në Katar kanë marrë masa për ndeshjen Zvicër-Serbi, duke ndaluar flamujt e Kosovës dhe Shqipërisë në stadiumin “974”, ku dhe do të luhet kjo sfidë në orën 20:00. Të gjithë tifozët që kanë shkuar me simbolet e dy vendeve...

Varhelyi: Marrëveshja për targat shmangu përshkallëzimin e situatës në veri

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi ka reaguar pas arritjes së një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Varhelyi u shpreh se marrëveshja e lehtësuar nga BE,...

Bislimi pas marrëveshjes për targat: Të vijojnë bisedimet për planin franko-gjerman

Zv. kryeministri i Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi ka reaguar pas arritjes së një marrëveshjeje me Serbinë për targat e automjeteve. Përmes një postimi në rrjetin social, Bislimi u shpreh se pas dakordësisë, duhet të vazhdojnë...

Vuçiç: Pas 21 nëntorit, na pret një situatë e ndërlikuar në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se pas 21 nëntorit, serbët në Kosovë i pret një situatë e ndërlikuar, për shkak se autoritetet atje planifikojnë vendosjen e gjobave për ata të cilët nuk i kanë ndërruar targat e automjeteve. Deklaratën,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img