No menu items!

qeveri

Vijojnë konsultimet për qeverinë e re në Mal të Zi, partia e Abazoviç s’merr pjesë

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç do të vazhdojë konsultimet këtë të premte me përfaqësuesit e partive parlamentare lidhur me mandatin për përbërjen e qeverisë së re. Gjukanoviç do të bisedojë me përfaqësuesit e Partisë Socialdemokrate, Socialdemokratëve dhe Partisë...

Qeveria e Kosovës dorëzon në Kuvend dosjen për vettingun në drejtësi

“Dosja e vettingut në drejtësi do t’i dorëzohet këtë të dielë kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca”. Kështu u shpreh kryeministri, Albin Kurti dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Prishtinë. “Pas një...

Macron kërkon të ruajë pushtetin pasi humbi shumicën në parlament

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të zhvillojë bisedime me rivalët e tij politikë këtë të martë, në përpjekje për të arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri funksionale. Macron do të kërkojë mbështetjen e një ose disa partive...

Protestë në Kosovë/ Ndërtesa e Qeverisë qëllohet nga turma

Aktivistët e Partisë Socialdemokrate dhe protestuesit e tjerë kanë filluar të gjuajnë poça elektrikë dhe qirinj në drejtim të objektit të Qeverisë së Kosovës. Një veprim i tillë vjen në shenjë pakënaqësie ndaj propozimit për shtrenjtim të rrymës. Pasi u...

Gjermani: Një qeveri e re e gatshme për ndryshime

Marrëveshja për qeverinë e re gjermane mban titullin "Të guxojmë më shumë përparim." Titulli të kujton sloganin e kancelarit Willy Brandt në vitin 1969 "Të guxojmë më shumë demokraci". Willy Brandt-it i njihet merita që inicioi një transformim (socialdemokrat) të...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img