No menu items!

Olaf Scholz

Biden dhe Scholz dënojnë përpjekjet e Moskës për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden zhvilloi të dielën një bisedë telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz. Dy udhëheqësit dënuan sërish përpjekjet për aneksimin e territorit të Ukrainës nga Rusia, si dhe shprehën përkushtimin e tyre të vazhdueshëm për ta mbajtur Moskën...

Presidentja Osmani takon kancelarin Scholz: Të liberalizohen vizat

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar në Potsdam, kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Osmani u shpreh se me kancelarin pati një diskutim në lidhje me liberalizimin e vizave për Kosovën. Ajo theksoi se Kosova...

Macron dhe Scholz caktojnë këshilltarë për të ndihmuar Lajçak, kërkesat për Vuçiç

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz i kanë dërguar një letër presidentit serb, Aleksandër Vuçiç ku i bëjnë me dije se kanë caktuar këshilltarët e politikës së jashtme dhe të sigurisë të vendeve të tyre, për...

Scholz: Inflacioni i shkaktuar nga agresioni rus është një sfidë historike

Njerëzit në Gjermani duhet të qëndrojnë së bashku për të përballuar sfidën historike të rritjes së kostove të jetesës të shkaktuar nga agresioni rus ndaj Ukrainës. Kështu u shpreh kancelari gjerman, Olaf Scholz këtë të hënë, pas takimit me drejtuesit...

Scholz: Ballkani Perëndimor meriton një shans për integrim pas 20 vitesh pritje

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një mundësi reale për t’u integruar në Bashkimin Evropian. Gjatë një deklarate për mediat pak para fillimit të Samitit në Bruksel, Scholz u shpreh se këto vende...

Do të angazhohem për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, thotë Scholz

Kancelari gjerman, Olaf Scholz tha se do të angazhohet për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian. Në një konferencë të përbashkët për shtyp nga Shkupi me kryeministrin maqedonas Dimitar Kovaçevski, Scholz u shpreh se për Gjermaninë, Ballkani...

Scholz: Procesi i Berlinit të shërbejë për zhvillimin e Ballkanit Perëndimor

Kancelari gjerman, Olaf Schoz deklaroi se Procesi i Berlinit duhet të shërbejë si hap i rëndësishëm për zhvillimin e Ballkanit Perëndimor. Deklaratën, Scholz e dha këtë të shtunë nga Shkupi, në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin e...

Kosova është e bekuar me mbështetjen nga kancelari Scholz, thotë Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kancelarin gjerman Olaf Scholz në kuadër të Samitit të krerëve të shteteve të Evropës Juglindore (SEECP). Përmes një postimi në rrjetet sociale, Osmani ka publikuar disa foto nga takimi që pati me...

Kurti: Do aplikojmë për statusin e kandidatit në BE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar mbështetjen e kancelarit gjerman, Olaf Scholz për integrimin e vendit në Bashkimin Evropian, duke bërë të ditur se në fund të këtij viti do të bëhet aplikimi për statusin e kandidatit për BE. “Në...

Scholz: Marrëveshja me Serbinë duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës. Në konferencën e përbashkët për media me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, Scholz tha se për...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img