No menu items!

okb

Ministri koreano-verior ironizon Sekretarin e OKB-së: “Kukull e SHBA-ve”

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Choe Son-hui e quajti Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres një “kukull të Shteteve të Bashkuara”. Guterres dënoi fuqishëm lëshimin e fundit të një rakete balistike ndërkontinentale nga Koreja e...

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së dënon aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar me shumicë dërrmuese për të dënuar përpjekjet e Rusisë për të aneksuar katër rajone të Ukrainës. Rezoluta u mbështet nga 143 vende, ndërsa 35 shtete – përfshirë Kinën dhe Indinë –...

Guterres për ligjin e sulmeve bërthamore: Koreja e Veriut të negociojë për paqe

“Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres është thellësisht i shqetësuar nga ligji i ri i Koresë së Veriut që parashikon të drejtën për të përdorur sulme parandaluese bërthamore për mbrojtje.” Kështu u shpreh n zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric...

Aleati i Vladimir Putinit paralajmëron ‘fundin’ e OKB-së

Fati i Kombeve të Bashkuara mund të përfundojë si ai i Lidhjes së Kombeve, nëse kompetencat e anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së do të shkelen. Ishte ky paralajmërimi i zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë,...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe se çdo dëm i mundshën në impiant, do të ishte vetëvrasje. Deklaratën, Guterres e dha gjatë...

OKB kundërshton vendimin e Estonisë për ndalimin e vizave për rusët

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka reaguar ndaj vendimit të Estonisë për të ndaluar lëshimin e vizave Shengen për shtetasit e Rusisë dhe ndalimin e hyrjes së tyre në vend. Zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së tha se...

Sulmet në centralin e Zaporizhias, OKB: Ukraina rrezikohet nga një katastrofë bërthamore

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka bërë thirrje për t’i dhënë fund menjëherë çdo aksioni ushtarak pranë centralit bërthamor të Zaporizhias në Ukrainë. OKB-ja ka paralajmëruar për një rrezik real të një fatkeqësie bërthamore, për shkak të bombardimeve dhe...

Rama në Këshillin e Sigurimit: Shtetet që shkelin të drejtat ndërkombëtare të vendosen para drejtësisë

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin tradicional në selinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), pak para se Shqipëria të marrë Presidencën e Këshillit të Sigurimit dhe të zhvillohet mbledhja e parë. Rama është shprehur se në ndër çështjet...

Shqipëria merr presidencën e Këshillit të Sigurimit, Rama: Jemi të privilegjuar

Kryeministri Edi Rama thotë se Shqipëria është e privilegjuar për marrjen e drejtimin të presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke filluar nga dita e sotme. Përmes një video-mesazhi në rrjetet sociale, Rama shprehet se vendi ynë mbetet i...

Mbi 5.5 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina

Mbi 5.5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. Të dhënat janë bërë publike nga agjencia e refugjatëve në OKB, UNHCR. Statistikat janë përpiluar nga një shumëllojshmëri burimesh, kryesisht të dhëna nga...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img