Wednesday, June 7, 2023

Aleati i Vladimir Putinit paralajmëron ‘fundin’ e OKB-së

Must Read

Fati i Kombeve të Bashkuara mund të përfundojë si ai i Lidhjes së Kombeve, nëse kompetencat e anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së do të shkelen.

Ishte ky paralajmërimi i zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, aleati i shefit të Kremlinit, Vladimir Putin.

Ai iu referua një nisme të fundit nga SHBA-të që propozuan disa “kompromise në reformë” në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe lëvizje për të rishqyrtuar status quo-në, shkruan agjencia ruse e lajmeve, Tass.

Lidhja e Kombeve (1920-1946) ishte organizata e parë globale e krijuar për të siguruar paqen dhe bashkëpunimin midis kombeve.

Pavarësisht arritjeve të caktuara, Lidhja nuk arriti të përmbushte detyrat e sigurisë kolektive. OKB-ja pasoi organizatën pas Luftës së Dytë Botërore.

- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img
Latest News

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

 The main thing that you have to remember on this journey is just be nice to everyone and always...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img