No menu items!

negociata

Kryenegociatori Zef Mazi: Negociatat, proces i vështirë dhe i komplikuar

Procesi do të jetë i gjatë, i komplikuar, i vështirë dhe rruga para nesh do të jetë e tatëpjetë. Kështu deklaroi kryenegociatori Zef Mazi gjatë fjalës së tij në takimin e shqyrtimit analitik të legjislacionit, pas Konferencës së Parë Ndërqeveritare...

Berisha: Negociatat arritje për shqiptarët, PD-ja do shpëtojë vendin nga regjimi i Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se hapja e negociatave me Bashkimin Evropian është një arritje të madhe për shqiptarët. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha u shpreh se aryesja pse BE-ja refuzoi hapjen e negociatave 5 herë...

Berisha thirrje BE-së: Mos ndëshkoni shqiptarët për Ramën, hapni negociatat

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të mos ndëshkojë shqiptarët për keqqeverisjen e kryeministrit Edi Rama. Gjatë fjalës së tij në protestën para godinës së Kryeministrisë, Berisha tha se shpresonte që BE-ja të...

‘Shqipëria nuk përgatitet më për dasmë’, ironia e Ramës për negociatat me BE-në

Kryeministri Edi Rama ka përdorur ironi gjatë fjalës së tij në samitin e Ballkanin e Hapur të zhvilluar në Ohër të Maqedonisë së Veriut, ku ka përmendur mos hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Rama u shpreh se Shqipëria nuk...

Meta: Nuk kam dijeni nëse janë ndërperë negociatat me palën greke për detin

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se nuk është në dijeni nëse janë ndërprerë negociatat midis Shqipërisë dhe Greqisë, në lidhje me çështjen e kufirit detar. Në një deklaratë për mediat nga Presidenca, Meta u shpreh se kryeministri Edi Rama...

Varhelyi kundër ndarjes së Shqipërisë nga RMV-ja për negociatat

Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Varhei ka vlerësuar rolin e Shqipërisë në Këshillin e Sigurisë, për luftën ne Ukrainë, duke theksuar se vendi ynë është treguar një aleat shumë i rëndësishëm. "Diskutuam për Luftën...

BE: Qëndrimi i Serbisë ndaj Rusisë mund të ndikojë në negociata

Komisioni Evropian (KE) ka thënë se pozicioni i Serbisë ndaj agresionit të Rusisë kundër Ukrainës mund të ndikojë në procesin e integrimit evropian të vendit. Kreu i njësisë së Komisionit Evropian për Malin e Zi dhe Serbinë, Michael Miller, vuri...

Presidenca sllovene e BE-së insiston për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Ministrat e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, të martën, më 14 dhjetor kanë diskutuar për procesin e zgjerimit dhe të Stabilizim Asociimit. Në takimin e Këshillit të çështjeve të përgjithshme, ministrat përsëritën përkushtimin e tyre ndaj procesit të zgjerimit,...

Varhelyi: Duhet të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kredibiliteti i cënuar i BE-së kërkon urgjentisht të zgjidhet kontesti midis RMV-së dhe Bullgarisë, vlerëson Komisioneri i BE-së për Zgjerim, Oliver Varhelyi. Ai në Forumin Ballkanik të Sofjes ka potencuar se pret që gjatë këtij muaji të nisin negociatat...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img