No menu items!

mariupol

Zelenski: Nuk kemi armë të mjaftueshme për të çliruar Mariupolin

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka deklaruar se vendi i tij nuk ka marrë armë të mjaftueshme për të ndaluar rrethimin e Mariupolit dhe për ta çliruar atë. Ai u tha ligjvënësve maltezë se mbrojtësit ukrainas “ende vazhdojnë rezistencën e tyre...

Putin anulon planet për të sulmuar fabrikën e çelikut në Mariupol

Ushtria ruse ka marrë kontrollin e qytetit port në juglindje të Ukrainës, Mariupol, tha ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu. Shoigu e bëri njoftimin të enjten në një takim me presidentin rus, Vladimir Putin të transmetuar në televizionin shtetëror. "Njësitë e mbetura...

Rusia u jep ultimatum të ri ushtarëve ukrainas në Mariupol

Në një fjalim drejtuar vendit të tij, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se nëse Ukraina do të kishte qasje në armë më të mira “të krahasueshme me ato të përdorura nga Rusia, ne tashmë do ta kishim përfunduar këtë...

Rusia paralajmëron ushtarët ukrainas në Mariupol: Dorëzoni armët

Forcat separatiste ruse të mbështetura nga Rusia kanë nisur sulmet në fabrikën e çelikut Azovstal në qytetin e rrethuar të Mariupolit, sipas informacioneve ruse, shkruan skynews. Fabrika është vendi ku mendohet se ndodhen trupat e fundit të ushtrisë ukrainase në...

Rënia e Mariupol do të ndryshojë fatin e luftës

Humbja e Mariupolit do të ketë gjithashtu një efekt shkatërrues në ekonominë e Ukrainës, vëren BBC. Aty është selia e Azovstal, qendra e hekurit dhe çelikut e bombarduar në mes të marsit dhe e goditur nga nazistët gjatë Luftës...

Pse pushtimi i Mariupolit është çelësi i planeve të Rusisë

Pas një sulmi shkatërrues gjatë gjashtë javëve, ka shenja në rritje se Rusia është afër pushtimit të plotë të qytetit port të Mariupolit. Mijëra njerëz janë vrarë në rrethimin, i cili filloi kur trupat ruse filluan të rrethojnë qytetin në...

Mariupoli i shndërruar në gërmadhë nga rusët

Rusët e kanë shndërruar në gërmadhë Mariupolin, qytetin që po bën rezistencën më të ashpër ndaj tyre, pa u dorëzuar edhe pse po vuan një krizë të rëndë humanitare. Të cituar nga agjencia e lajmeve Reuters, zyrtarët lokalë thonë se...

Sulmet ruse në Mariupol, rreth pesë mijë të vrarë

Zëdhënësi i kryebashkiakut të Mariupol ka bërë me dije se rreth 5, 000 njerëz, përfshirë edhe 210 fëmijë janë vrarë në këtë qytet që kur Rusia filloi pushtimin kundër Ukrainës. “Rreth 5, 000 njerëz kanë vdekur në Mariupol”, ka bërë...

Rusia po e kërkon me ngulm, çfarë ndodh nëse Mariupoli bie

Nëse Mariupol bie, do t’i jepte Rusisë kontrollin e një prej porteve më të mëdha të Ukrainës dhe do të krijonte një korridor tokësor midis Krimesë dhe rajoneve të mbështetura nga Rusia të Luhansk dhe Donetsk. Qyteti juglindor i Mariupolit...

Zelensky i quan “akte terrori” sulmet në Mariupol

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se sulmet ruse ndaj qytetit të rrethuar të Mariupolit janë “akte terrori” që do të “mbahen mend për shekuj me radhë”. Përmes një video-mesazhi të postuar në orët e para të së dielës, presidenti ukrainas...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img