No menu items!

maqedoni e veriut

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, para se të mendojë me kujdes për interesat kombëtare. Në një intervistë për Sitel,...

Bullgarët, serbët dhe turqit s’i pranojnë rezultatet e regjistrimit në Maqedoninë e V.

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë të premten ka reaguar lidhur me rezultatet e regjistrimit të popullsisë c duke kontestuar numrin e popullsisë bullgare. Sipas rezultateve të Entit të Statistikës, në Maqedoninë e Veriut jetojnë 3,504 bullgarë. “Si është e...

Shqiptarët në Maqedoni të Veriut përbëjnë 24.3 për qind të popullsisë

Në Maqedoninë e Veriut, 24.3 për qind e popullsisë është shqiptare, bëri të ditur të mërkurën Enti Shtetëror i Statistikave. Bazuar në rezultatet e regjistrimit të mbajtur nga 5 deri më 30 shtator të vitit 2021, numri i përgjithshëm...

Ëndrra për Maqedoninë e Veriut përfundon, Ronaldo shkon në Katar

Portugalia fitoi në shtëpi përballë Maqedonisë së Veriut me shifrat 2-0 duke siguruar një vend në Botërorin “Katar 2022”. Ylli i kësaj sfide ishte futbollisti i Mançester Junajtid, Bruno Fernandesh, i cili me dygolëshin e tij kaloj “Luzitanët” për më...

Maqedonia e Veriut luan ndeshjen e jetës ndaj Portugalisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka udhëtuar së bashku me ekipin e futbollit drejt Portugalisë, ku përfaqësuesja e vendit të tij do të luajë ndeshjen e jetës. Ai ka premtuar një shpërblim prej 500 mijë eurosh për...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut dënojnë vendimin e Putinit për rajonet ukrainase

Ministrat e Jashtëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut kanë dënuar të hënën, 21 shkurt, vendimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për të njohur rajonet lindore të Ukrainës, Donetsk dhe Luhansk, si entitete të pavarura. Ministrja për Evropë dhe Punë...

Petkov zgjidhet kryeministër i Bullgarisë, veto për Maqedoninë nuk ndryshon

Parlamenti i Bullgarisë ka konfirmuar Kiril Petkov në postin e kryeministrit. Në Parlament, 134 ligjvënës votuan për zgjedhjen e Petkov, ndërsa 104 vota ishin kundër. Tani parlamenti voton për strukturën dhe kompozicionin e Qeverisë së propozuar. Kjo është qeveria...

Integrimi/ Kryeministri i ri bullgar shpalos kushtet për zhbllokimin e Maqedonisë së Veriut

“Der Spiegel” Me premtimin e tij për të luftuar pamëshirë korrupsionin në vend, i diplomuari në Universitetin e Harvardit në SHBA, Kiril Petkov, arriti disa javë më parë një fitore të papritur në zgjedhjet e reja të parakohshme në Bullgari,...

Dorëheqja e Zoran Zaev, LSDM hap garën për kreun e ri

Këshilli ekzekutiv i LSDM ka pranuar dorëheqjen e kryetarit të partisë, Zoran Zaev dhe ka vendosur që partia të shkoj në zgjedhje të jashtëzakonshme. Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdana Kuzevska ka njoftuar se nga nesër do të hapet gara për...

Negociatat me BE/ Maqedonia e Veriut merr sinjale pozitive nga Bullgaria

Maqedonia e Veriut shprehu gatishmërinë për të vazhduar dialogun me Bullgarinë, për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve që po e mbajnë peng nisjen e bisedimeve të anëtarësimit midis Shkupit dhe Bashkimit Evropian. Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, bëri këtë zotim një ditë...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img