No menu items!

lira

Lira turke në nivelet më të ulta në dy dekada nën qeverisjen e Erdogan

Lira turke ka hyrë në vitin e saj më të keq që kur presidenti Tajip Erdogan erdhi në pushtet gati dy dekada më parë, pavarësisht apelit të këtij të fundit të premten që turqit t'i besojnë politikave të tij...

Bullgarët ‘dynden’ në Turqi, përfitojnë nga rënia e lirës

Turqia ndodhet në krizë ekonomike, shoqëruar me çmime të larta dhe zhvlerësim të monedhës vendase. Por situata duket e volitshme për turistët e huaj. Rënia e monedhës turke, në nivele historike gjatë muajit dhjetor, ka tërhequr javët e fundit...

Forcimi i lirës, Erdogan: Meritë e politikës ekonomike

Në një kohë kur lira turke po forcohet disi përballë valutës së huaj, presidenti Erdogan u shfaq optimist se kursi i këmbimit do të stabilizohet. Foli sërish për sulme nga fuqi të tjera që duan t’i prishin qetësinë Turqisë. “Me...

Turqia zhytet në kaos, zhvlerësohet monedha vendase

Turqia është përfshirë në trazira ekonomike që kanë shkaktuar pakënaqësi në mesin e qytetarëve, të cilët kanë dalë në rrugë duke protestuar. Monedha turke, Lira, është zhvlerësuar së tepërmi. Aktualisht 13.54 Lira shkëmbehen me 1 Dollarë. Paga bazë në Turqi...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img