No menu items!

lija e majmuneve

OBSH: Rastet me linë e majmunëve u rritën me 20% në javën e fundit

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, lija e majmunëve vazhdon të përhapet në të gjithë globin me rastet që janë rritur me 20% gjatë javës së fundit. Infeksionet u rritën me afro 7,500 në më shumë se 35,000 raste në total...

OBSH: Europa, epiqendra e shpërthimit të lisë së majmunit

Zyra rajonale europiane e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) deklaroi se Europa mbetet në epiqendrën e shpërthimit global të lisë së majmunëve. Sipas OBSH-së, 25 vende kanë raportuar më shumë se 1,500 raste të cilat përbëjnë 85% të totalit në...

BE merr 110 mijë doza të vaksinës për linë e majmunëve

Komisioni Evropian nënshkroi të martën një marrëveshje me kompaninë farmaceutike daneze, “Bavarian Nordic” për mbi 110,000 doza vaksinash për të luftuar shpërthimin e vazhdueshëm të lisë së majmunëve. Ndryshe nga vaksinat e COVID-19, të cilat u kontraktuan nga Komisioni Evropian,...

Dyshohet për një rast me linë e majmunëve në Kosovë

Një pacient në Kosovë është regjistruar si rast i dyshimtë se mund të jetë infektuar me linë e majmunëve. Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se më 3 qershor nga Klinika Infektive e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës ka...

Mbi 550 raste me linë e majmunëve janë raportuar në 30 shtete, sipas OBSH-së

Numri i rasteve me linë e majmunëve ka arritur në 550 dhe deri më tani është raportuar në 30 shtete në botë. Lajmi u bë i ditur për CNN, nga Rosamund Lewis e cila është drejtuesja teknike e grupit për linë...

Tomini: Vaksina kundër lisë së majmunëve është përdorur para vitit 1981

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini deklaroi se para vitit 1981 është përdorur një vaksinë, e cila asokohe shërbente si mbrojtje ndaj variolës apo lisë së zezë. Në emisionin “Sot” në “Euronews Albania”, Tomini u shpreh se kjo...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img