Wednesday, June 7, 2023

gjykata kushtetuese

00:40:22

Berisha për Portin e Durrësit: Do e dërgojmë në Gjykatën Kushtetuese dhe do ngremë Komision Hetimor

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar me akuzat e tij ndaj kryeministrit Edi Rama, për projektin për Portin e ri turistik të Durrësit. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha nënvizoi se Partia Demokratike po përgatit...

Meta tregon kur do të publikohen 72 pyetjet e Gjykatës Kushtetuese

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka deklaruar në konferencën për mediat se nesër do të dalë përgjigjia për 72 pyetjet e Gjykatës Kushtetuese. Po ashtu, Meta tregoi se ditën e nesërme do të depozitohet kallëzimi në prokurori për Kuvendin. Ilir...

Përfundon gjykimi për shkarkimin e Metës, ja kur merr vendimin Kushtetuesja

Ka përfunduar këtë të hënë gjykimi për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Gjykata kushtetuese do ta shpall vendimin brenda 30 ditëve, ndërsa në pushimin e kësaj séance, këshilltari ligjor i presidentit, Bledar Dervishaj denoncoi faktin e manipulimit të provave nga...

Gjykata Kushtetuese shtyn më 7 Shkurt seancën për shkarkimin e Metës

Gjykata Kushtetuese nuk mundi të dalë dhe këtë të enjte me një vendim për kërkesën e Kuvendit për shkarkimin e kreut të shtetit. Pasi paraqitën argumentet e tyre, këshilltarë të Presidentit kërkuan kohë për t’ju përgjigjur afro 70 pyetjeve që...

Gjykata Kushtetuese nuk merr vendim, shtyn seancën për Metën

Pas një seance maratonë, Gjykata Kushtetuese ka vendosur që të shtyjë seancën për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Burime kanë bërë të ditur se seanca e radhës është shtyrë të enjten në orën 10:00. Gazetarja Klesiana Omeri ka mësuar se...

Çështja e shkarkimit, Meta i përgjigjet Gjykatës Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta i është drejtuar me një shkresë kryetares së Gjykatës Kushtetuese përmes së cilës i kërkon t’i vihet në dispozicion procedura e ndjekur për të përcaktuar çështjen e shkarkimit. Letra e plotë: U njoha me qëndrimin e Gjykatës Kushtetuese,...

Meta shpall vakancën e plotë për gjyqtar në Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta ka shpallur vakancën e plotë 9-vjeçare për një vend në Gjykatën Kushtetuese. ‘Shpalljen e procedurës së aplikimit për emërim gjyqtari në Gjykatën Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë, me qëllim plotësimin e ‘Vakancës së plotë’, me mandat 9-vjeçar,...

Vendimi i Kushtetueses për 30 qershorin/ Presidenca: Kjo gjykatë i zhgënjeu të gjithë

Presidenca, nëpërmjet këshilltarit juridik të saj, Bledar Dervishaj, komentoi vendimin e Gjykatës Kushtetuese për të rrëzuar ankimimin e Shoqatës së Bashkive, për zgjedhjet lokale të 2019. Sipas Presidencës, janë shkelur rëndë parimet kushtetuese dhe kjo gjykatë, ka mborjtur interesat...

Slloveni/ Gjykata Kushtetuese kundërshton vaksinimin e detyrueshëm për sektorin publik

Gjykata Kushtetuese në Slloveni, vendosi më 6 dhjetor që vaksinimi i detyrueshëm për punëtorët e sektorit publik në vend, është jokushtetues përpos nëse nuk mund të dëshmojnë se janë të shëruar nga COVID-19. Qeveria sllovene planifikonte të zbatonte vendimin për...

Shkarkimi i Metës, Kushtetuesja cakton seancën për Kreun e Shtetit

Gjykata Kushtetuese ka caktuar datën për të shqyrtuar çështjen për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Bëhet me dije se seanca për Metën do të mbahet më 18 janar të 2022 në orën 10:00. Gjykata Kushtetuese pritet që të thërrasë presidentin...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

 The main thing that you have to remember on this journey is just be nice to everyone and always...
- Advertisement -spot_img