Wednesday, June 7, 2023

editorial

Rama, Shansi i katërt për të zgjedhur me 84 vota Presidentin

Nga: Lorenc Vangjeli Zgjedhja e presidentit të ri tashmë qartësisht përcakton se do të zgjidhet nga PS, pas djegies së tre raundeve të para për të pasur konsensus me opozitën. Përse palët shkuan drejt ndarjes? Përfaqësuesi i një grupimi deputetësh...

Sali Berisha i mbështetur nga Moska e Beogradi, kërkon të uzurpojë PD

Kjo parti antiamerikane e Saliut, sigurisht që do të ketë përkrahjen e Moskës dhe të Beogradit, por, pikërisht për këtë fakt, do të përfundojë në kanalet e zeza të ujërave të fëlliqura të Shqipërisë. Kurse shqiptarët do të shpëtojnë...

SPAK s’ka vlerë për ndëshkim, por për vizatim

Nga: Andi Bushati Vala e re e arrestimeve të SPAK, që mund ti hajë kokën edhe deputetit të dytë socialist, është thjeshtë një procedurë në raport me të vërtetën që tani e dinë të gjithë: atë se në krye të...

Berisha e fitoi PD-në, brenda selisë ç’blinduan dyert, por jo kokat

Nga: Andi Bushati Selia e PD i hoqi dyert e blinduara dhe Sali Berisha, u rikthye aty, duke “marrë” paqësisht atë që kishte humbur me dhunë në 8 janar. Për herë të parë ai shtrëngoi duart me dy nga kundërshtarët...

Unë refuzoj të konsumoj

Nga: Artan Fuga Zgjidhja e krizës të rëndë të rritjes të çmimeve është sjellja si konsumator i ndërgjegjshëm! Unë qysh dje, përballë imoralitetit idiot të rritjes të çmimeve në atë formë që na dëmton si shoqëri, madje dëmton edhe ata që...

Rama i gjeti karburant protestës, por ende jo… revoltës

Nga: Ben Andoni Përgjatë 24-orëve kryeministri Rama ka mundur të artikulojë qartë qëndrimin e tij ndaj protestave të fundit. Deklarata e tij ishte e ftohtë: Nuk do ketë heqje të taksës së naftës ndërsa ai, përmes mekanizmave të qeverisë, ka...

Kjo nuk është një protestë anti perëndim

Nga: Andi Bushati Impakti që protesta xhenuine kundër rritjes së çmimeve ka pasur edhe tek një pjesë e madhe e asaj shumice të heshtur, që ndonëse nuk ka kurajon të derdhet në rrugë është e zemëruar me padrejtësinë, e ka...

Jemi në luftë… Fillimisht të therim lopët

Nga: Mentor Kikia Kjo është një copëz interviste nga një fermer që mban lopë, marrë nga revista Monitor(04.03.2022). “Këtë vit kam qenë i detyruar të ul krerët e lopëve, pasi kostoja e bazës ushqimore është shtrenjtuar. Çmimi i topave të barit,...

Burri që i është bërë barrë PD-së, peliçet e Gridës dhe dosja e Joridës

Nga: Lorenc Vangjeli Njeriu i fundit në Partinë Demokratike që nuk e ka kuptuar ende se kryetari legal i saj ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme, është vetë Lulzim Basha. Por edhe kjo është çështje kohe deri sa të ndodhë realisht....

Dje askush nuk fitoi, demokracia është në ditët më të errëta

Nga: Mentor Kikia Dje askush nuk fitoi, demokracia është në ditët më të errëta! Pas zgjedhjeve të së djelës askush nuk ka pse të festojë. Pjesëmarrja e trishtë në votime ishte një dëshmi e rënies drastike të besimit të qytetarëve tek...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

 The main thing that you have to remember on this journey is just be nice to everyone and always...
- Advertisement -spot_img