Wednesday, June 7, 2023

covid

OBSH-ja thirrje Kinës: Ndani informacione në kohë reale për COVID-in

Zyrtarët kinezë duhet të ndajnë më shumë informacion në kohë reale për COVID-in në vend pasi infeksionet janë duke u rritur, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Shumë nga kufizimet e rrepta janë hequr gjatë javëve të fundit, por...

Moderna padit Pfizer & BioNTech për kopjim të teknologjisë mbi vaksinën kundër COVID-19

Kompania farmaceutike Moderna bëri të ditur në një deklaratë të premten se do padisë kompaninë Pfizer dhe partnerin e saj gjerman BioNTech për shkelje të së drejtës së autorit dhe pronësisë intelektuale gjatë zhvillimit të vaksinës së parë për...

Gjermania planifikon rikthimin e disa prej masave anti-COVID në vjeshtë

Gjermania po planifikon rikthimin e disa prej masave kundër koronavirusit. Sipas Schengen Visa Info, ministri gjerman i Shëndetësisë, Karl Lauterbach mund të vendosë që mbajtja e maskës të jetë sërish e detyrueshme për ambientet e mbyllura. Kjo masë do të shërbejë për...

OBSH: Origjina e paqartë e COVID-it, të studiohet teoria e rrjedhjes laboratorike

Një grup ekspertësh i krijuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), për të ndihmuar në hetimin e origjinës së pandemisë së koronavirusit, tha se nevojiten kërkime të mëtejshme për të përcaktuar se si filloi COVID-19, duke përfshirë një analizë...

Koreja e Veriut pretendon se mbi 1 milion persona janë shëruar nga COVID-19

Koreja e Veriut tha më 18 maj se mbi 1 milion persona veçse janë shëruar nga sëmundja COVID-19, vetëm një javë pasi njoftoi për shpërthimin e koronavirusit, teksa duket se ky shtet po tenton që ta menaxhojë situatën në...

Koreja e Veriut konfirmon rastet e para zyrtare me COVID-19

Koreja e Veriut ka konfirmuar rastet zyrtare me Covid-19 dhe autoritetet vendase kanë urdhëruar vendosjen e rreptë të masave kufizuese. Mediat shtetërore kanë raportuar për një shpërthim të mutacionit Omicron në kryeqytetin Penian, por ende nuk është deklaruar numri i...

Danimarka do të asgjësojë mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Autoritetet shëndetësore të Danimarkës kanë thënë të hënën, 2 maj, se do të asgjësohen 1.1 milion vaksina kundër koronavirusit në javët në vijim, për shkak se u është ofruar data e skadimit, dhe se kanë dështuar përpjekjet për t’i...

Pekini fillon testimin masiv për COVID

Në Chaoyang, rrethin më të populluar të kryeqytetit kinez Pekin, autoritetet shëndetësore kanë filluar testimin masiv të popullsisë për Covid-19. Kjo për shkak se u raportuan dhjetëra raste të reja, teksa qytetarët nxitojnë të bëjnë blerjet e tyre pasi i...

11 vende të BE-së heqin të gjitha kufizimet e COVID për udhëtarët

Udhëtarët e vendeve jo anëtare të Bashkimit Europian mund të hyjnë në këto 11 vende pavarësisht statusit të vaksinimit, raporton SchengenVisaInfo. Me përmirësimin e situatës së COVID-19 dhe numrin e lartë të vaksinimit, disa vende Evropiane kanë hequr të gjithë kufizimet...

48 të infektuar me COVID në gjithë vendin

jatë 24 orëve të fundit në vendin tonë nuk është shënuar asnjë humbje jete për shkak të COVID-19. Ministria e Shëndetësisë tha se nga 1110 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 48 qytetarë, në këto bashki:14 në...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat në komunën “Butel” të Shkupit në Maqedoninë e Veriut është hedhur në erë me eksploziv. Sipas ministrisë së...
- Advertisement -spot_img