No menu items!

bullgari

Bullgaria i jep dritën jeshile propozimit të Macron për zgjidhjen me RMV-në

Bullgaria miratoi këtë të premte rezolutën në të cilën mbështet propozimin e presidentit francez, Emmanuel Macron për zgjidhjen e ngërçit me Maqedoninë e Veriut. Në seancën e Kuvendit, rezoluta u miratua me 170 pro, teksa 37 deputetë votuan kundër dhe...

‘Po na mbani peng’, Ministria e Jashtme e Bullgarisë i përgjigjet Ramës

Ministria e Jashtme bullgare ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili tha ditën e djeshme në Bruksel, se Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në lidhje me mos hapjen e negociatave me Bashkimin...

I turpshëm qëndrimi i BE-së ndaj Bullgarisë, sipas Ramës

Kryeministri Edi Rama e konsideron të turpshme qëndrimin e Bashkimit Europian në lidhje me Bullgarinë, pasi kjo e fundit ende nuk e ka hequr veton ndaj RMV-së, duke mos bërë të mundur edhe hapjen e negociatave me Shqipërinë. Përmes një...

Rusia paralajmëron Poloninë dhe Bullgarinë me ndërprerje të furnizimit me gaz

Gjigandi rus i energjisë Gazprom paralajmëron Poloninë dhe Bullgarinë se do të ndërpresë furnizimin me gaz nëse dy shtetet nuk paguajnë me rubla. Kompania polake tha se Gazprom nga kjo e mërkurë do të ndalonte furnizimet me gaz përgjatë tubacionit...

Aksident në Bullgari, autobusi me 29 pasagjerë nga Kosova përplaset me një kamion

Një autobus me pasagjerë nga Kosova është aksidentuar në Bullgari. Mediat vendase bëjnë me dije se në autobus ndodheshin 29 pasagjerë, ku 6 prej tyre ishin fëmijë. Deri tani bëhet me dije se të gjithë pasagjerët janë në gjendje të...

Petkov zgjidhet kryeministër i Bullgarisë, veto për Maqedoninë nuk ndryshon

Parlamenti i Bullgarisë ka konfirmuar Kiril Petkov në postin e kryeministrit. Në Parlament, 134 ligjvënës votuan për zgjedhjen e Petkov, ndërsa 104 vota ishin kundër. Tani parlamenti voton për strukturën dhe kompozicionin e Qeverisë së propozuar. Kjo është qeveria...

Integrimi/ Kryeministri i ri bullgar shpalos kushtet për zhbllokimin e Maqedonisë së Veriut

“Der Spiegel” Me premtimin e tij për të luftuar pamëshirë korrupsionin në vend, i diplomuari në Universitetin e Harvardit në SHBA, Kiril Petkov, arriti disa javë më parë një fitore të papritur në zgjedhjet e reja të parakohshme në Bullgari,...

Bullgaria në tentativën e tretë për qeveri të re

Bullgaria pret të zbulohen zyrtarisht këtë javë emrat e ministrave në kabinetin e ri qeveritar i cili do të propozohet nga kandidati për kryeministër Kiril Petkov. Presidenti Radev ka nisur zyrtarisht konsultimet për krijimin e qeverisë së re pasi...

Tragjedia në Bullgari, ekspertiza: Ende mister djegia e autobusit

Shkak i aksidentit tragjik në Bullgari që i mori jetën 45 shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut duket se nuk ka qenë shpejtësia me të cilin po lëvizte autobusi. Ministrja për Zhvillim Rajonal në Bullgari, Violeta Komitova sot njoftoi rezultatet nga...

Bullgari, gjendet trupi i pasagjerit të 45-të në autobusin e shkrumbuar nga flakët

Edhe një trup i pajetë është gjetur gjatë kontrollit shtesë në autobusin me shtetas të Maqedonisë së Veriut që u aksidentua në autostradën Struma në Bullgari. Kështu, numri i viktimave nga aksidenti është rritur në 45, ashtu siç u njoftua...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img