No menu items!

ben andoni

Basha do duket engjëll për Berishën, para atyre që zgjodhi në Kryesi

Nga: Ben Andoni Verdikti personal i Lulzim Bashës ndaj liderit të PD-së, z.Berisha, ish-kryetar nga delfini i tij për ta larguar nga grupi parlamentar i PD-së, solli një turbulencë dhe tollovi në gjirin e kësaj partie, që nuk arriti ta...

Rama i gjeti karburant protestës, por ende jo… revoltës

Nga: Ben Andoni Përgjatë 24-orëve kryeministri Rama ka mundur të artikulojë qartë qëndrimin e tij ndaj protestave të fundit. Deklarata e tij ishte e ftohtë: Nuk do ketë heqje të taksës së naftës ndërsa ai, përmes mekanizmave të qeverisë, ka...

Çfarë nuk i shkon Shqipërisë me konservatorizmin dhe përdorimi i lodhshëm

Nga: Ben Andoni Nëse Berisha nuk do ta shpaloste papritmas në një nga foltoret e tij idenë e konservatorizmit dhe zhvendosjen e beftë të ideologjisë së Partisë të tij Demokratike nga e Djathta e Qendrës drejt saj, retorika do të...

Shqipëria si Kosova, në dorë të ambasadave të Quint-it dhe PD-ja e re

Nga: Ben Andoni Primatët e ambasadave të vendeve anëtare të QUINT-it janë respektivisht ambasadorët e SHBA-ve, Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, që ushtrojnë detyrën e tyre dhe nëpërmjet këtij organizimi honorifik në Prishtinë thirren për çdo problem. Në Kosovë pushteti i...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non Grata”, tashmë gjetja e mençur “Foltore” ka ndarë frikshëm demokratët në çdo fashë shoqërore. Më...

Vegjetimi i partive të vogla tek ne dhe shembulli bullgar me “Djemtë e Harvardit”

Nga: Ben Andoni Pothuaj ka kaluar pa asnjë përshtypje ajo që ndodhi me zgjedhjet bullgare në Shqipëri, megjithëse mund të përbënte një shembull të mirë, sesi mund të imponoheshin partitë e vogla në një skakierë politike, ku domeni i vetëm...

Parlamenti ynë të kujton se jemi në një “Franken-shtet”

Nga: Ben Andoni Nëse do mendonim se kundërshtitë, fjalimet, shkëmbimi i shëmtuar i batutave të pafundme mes parlamentarëve shqiptarë kapën fundin me shtesën e legjislacionit të shkuar, jemi gabuar paq. Pak javë më pas, ky legjislacion ka bërë qysh tani...

A mund të ngjallet konservatorizmi i vërtetë shqiptar?

Nga: Ben Andoni Po kthehet pak si trend politik shqiptar që pas viteve të tëra ku dëgjonim vetëm teza për Liberalizmin, tashmë të dëgjojmë shpesh e më shumë nevojën ideologjike të konservatorizmit! Që kjo është një modë politike e kupton...

Pse konservatorizmin shqiptar nuk mund ta bëjë dot Berisha & Co?

Nga: Ben Andoni Ka një qasje shumë interesante dhe intriguese në javët e fundit sa i përket konservatorizmit si ideologji në vendin tonë. Berisha, duke e konsideruar si trashëgimi ideologjike të vendeve me zhvillim të madh politiko-ekonomiko-kulturor, po mundohet t’ia...

Anti-rrjedha Basha & Berisha dhe pse nevoja do i bashkojë sërish

Nga: Ben Andoni Në një logjikë normale dhe të domosdoshme për Partinë Demokratike duhet të ishin strukturat, që konform neneve statusore në një rrjedhë normale të zgjidhnin krizën e sotme, një nga më të mëdhatë e regjistruara gjatë ekzistencës së...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img