No menu items!

ballkan

Abazoviç: Biden mund ta shpëtojë Ballkanin Perëndimor nga ndikimi rus dhe kinez

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë partneri më i rëndësishëm i politikës së jashtme të Podgoricës, dhe se presidenti amerikan Joe Biden mund ta shpëtojë Ballkanin Perëndimor nga...

Osmani: Serbia kontrollohet nga Rusia, Putin s’do arrijë të destabilizojë Ballkanin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se Serbia kontrollohet plotësisht nga Rusia, teksa shtoi se vendi nuk do të kontribuojë në përshkallëzim dhe dhunë, duke iu referuar tensioneve të fundit në veri. Në një intervistë për BBC, Osmani u shpreh...

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO, ndikon edhe në Ballkan

Finlanda dhe Suedia, të shtyra nga ndryshimi dramatik në qëndrimet e opinionit publik si pasojë e agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, kanë dorëzuar edhe formalisht kërkesën për t’u bërë anëtare të NATO-s, teksa aleanca planifikon që me procedurë të...

52% e të rinjve në Ballkan duan të emigrojnë

Niveli i lartë i emigrimit kryesisht te të rinjtë, si dhe papunësia janë disa nga problematikat që hasen jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vendet e rajonit të Ballkanit. Ministrat e Rinisë dhe të Arsimit të vendeve të...

Rritet shqetësimi për zhvillimet në Ballkan, Perëndimi shqyrton mundësinë e sanksioneve

Kërcënimet e për shkëputje të Republikës Serbe nga Bosnja dhe riarmatosja e Serbisë kanë rritur shqetësimet se Ballkani mund të shkojë drejt konfliktit. Kërcënimet nga udhëheqësi i Republikës Serbe, Milorad Dodik, për shkëputje nga Bosnja dhe Hercegovina, po shtojnë shqetësimin...

Kurti: Serbia po kërcënon luftën e tretë në Ballkan

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, deklaroi se Serbia është duke kërcënuar dhe mund të shkaktojë nisjen e një lufte të tretë Ballkanike. Këtë deklaratë, Kurti e ka thënë në një intervistë për britaniken The Telegraph, ku ka akuzuar...

“Der Spiegel”: Ballkani kërcënohet nga një konflikt i ri

Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një artikull situatës në Ballkan, ku paralajmërohet se në rajon do të nisë një konflikt i ri, dhe për këtë faji i hidhet BE. Unioni me politikën e saj të jashtme është...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img