Wednesday, June 7, 2023

arme berthamore

Putin: Rusia nuk do të përdorë e para armët bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se kërcënimi i një lufte bërthamore po rritej, por këmbënguli se Rusia nuk ishte “çmendur” dhe nuk do të përdorte armët e saj bërthamore e para. Putin këmbënguli se vendi i tij do të përdorte...

Stoltenberg: Nëse Rusia përdor armë bërthamore, do ketë pasoja të rënda

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se çdo përdorim i armëve bërthamore është i papranueshëm dhe se nëse Rusia i përdor ato, do të kishte pasoja të rënda. “Çdo përdorim i armëve bërthamore është absolutisht i papranueshëm, do...

Stërmbesa e Hrushovit: Putin mund të përdorë armët bërthamore

Stërmbesa e ish-udhëheqësit sovjetik, Nikita Hrushovit, ka paralajmëruar se presidenti Vladimir Putin mund të jetë e përgatitur të përdorë armë bërthamore në Ukrainë. Nina Khrushcheva, një profesore e marrëdhënieve ndërkombëtare në SHBA, i tha BBC-së se ajo beson se...

Irani fajëson Uashingtonin për vonesë të bisedimeve për çështje bërthamore

Irani ka thënë se Shtetet e Bashkuara duhet fajësuar për vonesën e fundit në vazhdim të bisedimeve për finalizim të marrëveshjes bërthamore me fuqitë botërore, e cila është “shumë e arritshme”. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Saeed Khatibzadeh, ka...

Diplomati rus në OKB: Nëse NATO na kërcënon, Rusia do të shtypë butonin bërthamor

Zëvendësambasadori rus në OKB ka bërë deklaratën e fortë se Rusia do të shfrytëzojë të drejtën për të përdorur armë bërthamore nëse vendi “provokohet” nga NATO. Dmitry Polyanskiy, një nga diplomatët kryesorë të Rusisë në Shtetet e Bashkuara, në një...

Rusia do të përdorte armë bërthamore vetëm në rast të një kërcënimi ekzistencial

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Rusia do të përdorte armë bërthamore vetëm nëse shteti do të përballej me një kërcënim ekzistencial. I pyetur nga CCN nëse presidenti rus, Vladimir Putin, do ta konsideronte mundësinë e përdorimit të armëve...

Sa e mundshme është lufta bërthamore? Një raketë e Rusisë e aftë të shkatërrojë Londrën ose Parisin

Frika më e madhe me të cilën përballet çdo komandant në njërën prej nëndetëseve britanike të armatosura me armë bërthamore është nëse anija gjendet nga rusët. “Unë mund t’ju them kategorikisht se parandaluesi bërthamor britanik nuk është gjurmuar kurrë...

A do ta shtypte Putin, butonin e lëshimit të armëve bërthamore?

Lufta në Ukrainë është lufta e Vladimir Putinit. Nëse udhëheqësi i Kremlinit arrin qëllimet e tij ushtarake, e ardhmja e Ukrainës si një komb sovran do të jetë në dyshim. Nëse ai ndërmerr rriskun por dështon duke lënë pas...

Sa armë bërthamore kanë SHBA dhe Rusia?

Presidenti rus Vladimir Putin ka folur për Rusinë si një nga “kombet bërthamore më të fuqishme në botë” dhe ka lënë të kuptohet se ai është i gatshëm të përdorë këtë pengesë kundër Perëndimit pikërisht tani që Shtetet e...

Putin i kundërpërgjigjet NATO-s, vendos forcën bërthamore në gatishmëri të lartë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë që të vendosë forcat parandaluese të Rusisë – referencë për njësitet që përfshijnë krahun bërthamor – në gatishmëri të lartë, duke cituar ato që i ka konsideruar deklarata agresive të liderëve të...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat në komunën “Butel” të Shkupit në Maqedoninë e Veriut është hedhur në erë me eksploziv. Sipas ministrisë së...
- Advertisement -spot_img