Tuesday, February 27, 2024

Sulm i Rusisë ndaj NATO-s? Trump: Vendet anëtare të paguajnë detyrimet, në të kundërt SHBA nuk do t’i mbrojë

Duke kërkuar një presidencë të dytë si kandidati i supozuar i republikanëve për Shtëpinë e Bardhë për vitin 2024, Donald Trump ka thënë se do të “inkurajojë” Rusinë të sulmojë cilindo nga aleatët e NATO-s,  të cilët ai konsideron se nuk i kanë përmbushur detyrimet e tyre financiare.

Shtëpia e Bardhë i cilësoi deklaratat si “të tmerrshme”. Trump e bëri deklaratën të shtunën gjatë një tubimi të fushatës në Conway, Karolina e Jugut, përpara zgjedhjeve paraprake republikane të shtetit më 24 shkurt.

Ish-presidenti ka shprehur dyshime për ndihmën për Ukrainën, si dhe për ekzistencën e NATO-s , aleancës prej 31 vendesh, të cilën SHBA-ja është zotuar ta mbrojë kur është e nevojshme.

Të shtunën, Trump pohoi se gjatë një takimi të papërcaktuar të NATO-s ai i tha një kreu të shtetit se SHBA nën udhëheqjen e tij nuk do të mbronte asnjë vend që ishte “delikuent”.

“Një nga presidentët e një vendi të madh u ngrit dhe tha: “Epo, zotëri, nëse nuk paguajmë dhe sulmohemi nga Rusia, a do të na mbroni?” tha Trump, duke shtuar “Unë thashë,” Nuk ke paguar”

“Jo, nuk do të të mbroja. Në fakt, unë do t’i inkurajoja ata të bëjnë çfarë të duan. Duhet të paguash. Ju duhet të paguani faturat tuaja.”

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andreë Bates, i pyetur në lidhje me komentet e Trump, tha sekjo rrezikon sigurinë kombëtare amerikane, stabilitetin global dhe ekonominë në vend.

Vendet e NATO-s ranë dakord në vitin 2014, pasi Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës, të ndalonin shkurtimet e shpenzimeve që kishin bërë pas Luftës së Ftohtë dhe të shkonin drejt shpenzimit të 2% të PBB-së së tyre për mbrojtje deri në vitin 2024.

Gjatë fushatës së tij të vitit 2016, Trump alarmoi aleatët perëndimorë duke paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara, nën udhëheqjen e tij, mund të braktisin NATO-n dhe të dalin në mbrojtje vetëm të vendeve që përmbushin objektivin prej 2% të aleancës.

Që nga viti 2022, NATO raportoi se shtatë nga ato që janë tani 31 vende anëtare të NATO-s po përmbushnin këtë detyrim nga tre në vitin 2014. Pushtimi rus i Ukrainës në vitin 2022 ka nxitur shpenzime shtesë ushtarake nga disa anëtarë të NATO-s.

Deklarata e Trump të shtunën alarmoi shumë ekspertë politikë në SHBA.

“Duket sikur Trump po inkurajon Rusinë të sulmojë aleatët tanë të NATO-s,” tha në X-in David Corn, një analist i MSNBC.

Ndërkohë, komentatorja politike konservatore Alyssa Farah Griffin tha se komentet e Trump ishin “muzikë” për veshët e liderit rus Vladimir Putin.

Të shtunën, ish-presidenti festoi gjithashtu rrëzimin e fundit të legjislacionit të Kongresit që synon të adresojë krizën e migracionit në kufirin SHBA-Meksikë. Legjislacioni u mbështet nga presidenti aktual demokrat Joe Biden dhe Trump u zotua se  nëse zgjidhet përsëri,  ai do të kryente “një operacion masiv dëbimi” në ditën e tij të parë të kthimit në Zyrën Ovale.

Trump ka fituar dukshëm në sondazhet e opinionit publik kundër Biden, i cili mundi ish-presidentin në zgjedhjet e vitit 2020.

Megjithatë, ai po përballet me më shumë se 90 akuza penale.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë