Wednesday, June 7, 2023

nato

Kissinger: S’ka më arsye që Ukraina të mbahet jashtë NATO-s

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger deklaroi se pushtimi rus tregon se nuk ka më arsye që Ukraina të mbahet jashtë NATO-s. Prej disa muajsh, ai ka qenë për një armëpushim në luftën në Ukrainë, që në fakt do të...

‘Thirrje për ndërhyrje të NATO-s’, CNN pasqyron situatën në veri të Kosovës

Tensionet në veri të Kosovës me serbët lokalë, të cilët kanë vendosur barrikada dhe ku ka pasur shpërthime e të shtëna armësh, janë pasqyruar edhe në mediat ndërkombëtare. Në një artikull të saj, CNN shkruan se kryeministri i Kosovës Albin Kurti u...

Finlanda: Nëse Turqia ratifikon anëtarësimin në NATO, rishikojmë embargon e armëve

Ministri i mbrojtjes i Finlandës, Antti Kaikkonen deklaroi se do të ishte diçka shumë e mirë,  nëse Turqia e ratifikon sa më shpejt anëtarësimin në NATO dhe se do të konsiderojë dhënien e lejeve të eksportit të armëve në...

Jemi të shqetësuar për situatën në veri të Kosovës, thotë zyrtari i NATO-s

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Përgjithshëm për Çështjet Politike dhe Politikat e Sigurisë në NATO, Javier Colomina deklaroi se aleanca është e shqetësuar për situatën në veri të Kosovës. Për Euronews Serbia, Colomina u shpreh se të dyja palët duhet të tregojnë...

Kosova do të jetë vend pritës i stërvitjes ushtarake të NATO-s, “Defender Europe 23”

Kosova do të jetë vend pritës i stërvitjes së aleancës ushtarake të NATO-s në rajonin e Ballkanit, “Defender Europe 23”. Lajmi është konfirmuar nga ministri i Mbrojtjes në Kosovë, Armend Mehaj përmes një njoftimi në rrjetet sociale. Mehaj tha se në...

‘NATO do ndërhyjë nëse cënohet stabiliteti në Kosovë’, Stoltenberg telefonon Vuçiçin

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka zhvilluar një bisedë telefonike këtë të mërkurë me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Stoltenberg përmes një postimi në rrjetet sociale, ku theksoi se i kishte...

‘Defender 23’, stërvitja ushtarake e NATO-s do të zhvillohet edhe në Shqipëri

Vitin e ardhshëm, në Shqipëri do të zhvillohet një pjesë e “Defender 23”, stërvitjes ushtarake të aleancës së NATO-s. Lajmi është bërë i ditur nga zyra e zëdhënësit të Departamentit amerikan të Shtetit, me rastin e 100-vjetorit të vendosjes së...

Lavrov: NATO kërkon armik të jashtëm për të justifikuar ekzistencën e saj

Aleanca e Atlantikut të Veriut ka kërkuar një armik të jashtëm për të justifikuar ekzistencën e saj. Kështu u shpreh ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Lavrov këtë të premte, gjatë një takimi me studentë të Universitetit shtetëror në Bjellorusi, shkruan Tass. Sipas...

Zgjerimi i NATO-s do të ketë efekt destabilizues, thotë zv.ministri rus

Zëvendës ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov thotë se zgjerimi i NATO-s me Suedinë dhe Finlandën do të ketë efekt destabilizues në botë. Sipas tij, anëtarësimi i dy vendeve skandinave nuk e shton sigurinë për aleancën ushtarake, shkruan France 24. “Ne...

Rama në Samitin e NATO-s : Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar në Samitin e NATO-s, mbajtur në Madrid, që Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kreu i qeverisë përmes një postimi në rrjetet sociale. Sipas tij, vendet...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

 The main thing that you have to remember on this journey is just be nice to everyone and always...
- Advertisement -spot_img