Monday, December 11, 2023

Shpërthimi në Mitrovicën e Veriut/ Lista Serbe: E qëllimshme, KFOR-i dhe EULEX-i të shtojnë praninë e tyre

Lista Serbe ka reaguar pas shpërthimit të ndodhur në orët e para të mëngjesit në Mitrovicën e Veriut.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Lista Serbe ka dënuar ngjarjen e ndodhur dhe pretendon se kjo është bërë qëllimisht për të arsyetuar praninë e shtuar të forcave speciale të armatosura në rrugët e Mitrovicës.

Lista Serbe ka kërkuar nga KFOR-i dhe EULEX-i që të forcojnë praninë e tyre në veri të Kosovës, veçanërisht në veri të Mitrovicës.

“Në emër të popullit serb, dënojmë ashpër incidentin që ndodhi mbrëmë kur njerëz të panjohur hodhën bombën më të mundshme tronditëse afër vendbanimit të Tre Solitera në veri të Mitrovicës dhe shkaktuan mërzitjen e qytetarëve tanë. Jemi të bindur se kjo është bërë qëllimisht për të arsyetuar prezencën e shtuar të forcave speciale të armatosura dhe automjeteve të blinduara që mbrëmë ishin në rrugët e Kosovska Mitrovicës pas këtij incidenti dhe frikësuan qytetarët tanë. Hedhja e petardave apo piroteknika të ngjashme nuk është krim në vete, por ajo që na shqetëson është se falsifikimi i incidenteve të tilla synon të krijojë alibi për prezencën e forcave speciale të Kurtit në mjediset serbe, dhe represionin e vazhdueshëm të popullit tonë, si dhe arrestimet pa bazë.

Njoftojmë publikun se edhe në rastin e gjoja të zbulimit të armëve në automjet dhe bombave të pretenduara të hedhura në objektin e komunës, është interesant fakti se kjo bombë tronditëse është hedhur edhe në zonën që për javë të tëra përsëri nën plotësi kontrollin e njësive speciale të gjykatës. Prandaj e përsërisim kërkesën ndaj KFOR-it dhe Eulex-it për forcimin e prezencës së tyre në veri të Kosovës dhe Metohisë, sidomos në Kosovska Mitrovica me qëllim parandalimin e këtyre incidenteve të fabrikuara, të cilat përsërisim regjimi i Kurtit me mjeshtëri i përdor si alibi për të justifikuar prezencën e njësive parapolicore, ngacmimi i popullit serb dhe arrestimi i serbëve”, shkroi Lista Serbe në Facebook.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë