No menu items!

Rikthimi i raketave në Kiev, Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë akuza për terrorizëm

Pas sulmeve të mëngjesit të së hënës, Ukraina ndodhet në gatishmëri të lartë, pas bombardimeve të cilat prej disa muajsh nuk dëgjoheshin në shumë qytete. Sulmi i fundit duket se e ka çuar luftën në një nivel të ri.

Të paktën 14 persona humbën jetën dhe u plagosën dhjetëra të tjerë. Të menjëhershme ishin reagimet ndërkombëtare që dënuan sulmet.

Të dyja palët kanë kërkuar sesione urgjente të Asamblesë së  Përgjithshme të OKB, duke duke shkëmbyer akuza për terrorizëm.

“Duke nisur sulmet me raketa ndaj civilëve që flenë në shtëpitë e tyre ose që nxitojnë në punë, fëmijët që shkojnë në shkolla, Rusia ka dëshmuar edhe një herë se është një shtet terrorist që duhet të frenohet në mënyrat më të forta të mundshme”, u shpreh Sergiy Kyslytsya, ambasadori i Ukrainës në OKB.

Moska thotë se po hakmerret për bombardimin e urës Kerc, që lidh Krimenë e pushtuar me kontinentin rus. Ajo fajëson Ukrainën.

“Dëshmia e asaj që mund të bëjë regjimi i Kievit është sabotimi i urës së Krimesë. Ne paralajmëruam se kjo nuk do të mbetet pa u ndëshkuar. Kur bëni këto akte sabotimi, kur vrisni ata që janë të pafavorshëm për ju, regjimi i Kievit është në të njëjtin nivel me organizatat terroriste më të egra”, theksoi Vassily Nebenzia, Ambasador rus në Kombet e Bashkuara.

Linjat e ashpra në Moskë po bëjnë presion për më shumë aksione duke përfshirë aleatin e Putinit, Dmitry Medvedev, i cili shkroi se “Episodi i parë është luajtur. Do të ketë të tjerë për të çmontuar regjimin politik të Ukrainës”.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky mbetet sfidues.

“Ukraina nuk mund të frikësohet. Ukraina nuk mund të ndalet. Duhet të bindet edhe më shumë se terroristët duhet të neutralizohen”, nënvizoi ai.

Ai vazhdoi duke u premtuar ukrainasve se gjithçka që u shkatërrua do të rindërtohet.

spot_img
spot_img
spot_img
LAJMET E FUNDIT
spot_img

LAJME TË TJERA