Wednesday, June 7, 2023

Kryeministri kroat: Vladimir Putin do arrestohej nëse do vinte në Kroaci

Must Read

Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç deklaroi në Bruksel se presidenti rus Vladimir Putin, për të cilin Gjykata Penale Ndërkombëtare ka lëshuar një urdhër arresti, do të arrestohej nëse ai do të vinte në Kroaci në bazë të procedurës së parashikuar me ligj.

Plenkoviç kujtoi se Kroacia ka aderuar në statutin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale, si dhe se është miratuar ligji për bashkëpunim me atë gjykatë, shkruan Euronews Serbia.

“Ai ligj parashikon të gjitha procedurat në rast se ekziston një urdhër për arrestimin e një personi dhe me sa di unë, imuniteti nuk zbatohet,” tha Plenkoviç në përgjigje të pyetjes së një gazetari se si do të vepronte Zagrebi në këtë rast se Putini shkel në Kroaci.

Megjithatë, Plenkoviç theksoi se një vizitë e tillë “në fund të fundit nuk është realiste”.

“Nuk besoj se Putin do të shkojë kaq shpejt në vendet nënshkruese të Statutit të Romës”, tha Plenkoviç në Bruksel pas samitit të BE-së.

- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img
Latest News

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

 The main thing that you have to remember on this journey is just be nice to everyone and always...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img