Monday, September 25, 2023

Vuçiç mbështet dërgesat e municioneve serbe në Ukrainë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se nuk është kundër që vendi i tij t’u shesë municion ndërmjetësve që i dërgojnë ato në Ukrainë.

Vuçiç ka mbështetur tradicionalisht Moskën dhe ka refuzuar të bashkohet me sanksionet perëndimore ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës.

Por presidenti serb tha për Financial Times, se ishte në dijeni të raporteve të qeverisë amerikane se municionet serbe kanë përfunduar në Ukrainë nëpërmjet ndërmjetësve dhe se ai nuk kishte plane për ta ndaluar këtë.

“A ka mundësi që të ndodhë? Nuk kam asnjë dyshim se mund të ndodhë”, theksoi Vuçiç. “Cila është alternativa për ne? Për të mos e prodhuar atë? Për të mos e shitur?”, shtoi ai.

Sipas tre diplomatëve perëndimorë në rajon, gazsjellësi që dërgon municionet serbe në frontin ukrainas ka qenë një faktor vendimtar në një ndryshim të dukshëm pasi SHBA, NATO dhe BE së fundmi mbështetën Serbinë në një ndezje të tensioneve etnike në Kosovë.

I pyetur nëse ishte një hap i qëllimshëm për të fituar miratimin e kryeqyteteve perëndimore, Vuçiç pohoi se Beogradi u përpoq të vepronte në një “mënyrë neutrale”.

“Por unë nuk jam budalla. Jam i vetëdijshëm se disa nga armët mund të përfundojnë në Ukrainë”, nënvizoi presidenti i Serbisë.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë