No menu items!

volodimir zelenski

75 raketa godasin Kievin, Zelenski: Rusët synojnë infrastrukturën energjetike

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka reaguar pas sulmeve me raketa që goditën kryeqytetin Kiev këtë të hënë. Ai u shpreh se sulmet ruse kanë shënjestruar infrastrukturën energjetike në të gjithë vendin, shkruan BBC. Zelenski bëri të ditur se objektet energjetike në...

Kemi rikthyer 8.000 kilometra katrorë territor të pushtuar, thotë Zelenski

Ushtria ukrainase ka rikthyer 8.000 kilometra katrorë territor të pushtuar nga forcat ruse. Kështu u shpreh presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski gjatë fjalimit të tij mbrëmjen e së martës, shkruan CNN. Zelenski tha se shumica e territorit të çliruar nga forcat ukrainase...

Zelenski: Rusët ndërprenë energjinë për shkak të kundërofensivës në lindje

“Rusia synon t’i privojë njerëzit nga drita dhe nxehtësia duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në të gjithë Ukrainën lindore.” Kështu u shpreh presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, sipas të cilit ndërprerja e energjisë vjen si shenjë hakmarrjeje ndaj kundërofensivës së suksesshme...

Bllokimi i gazit, Zelenski: Rusia kërkon të shkatërrojë jetën e evropianëve

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski thotë se Rusia kërkon të shkatërrojë jetën normale të evropianëve, duke bërë shantazh përmes mbylljes së transportit të gazit nga gazsjellësi Nord Stream. Gjatë fjalimit të tij mbrëmjen e së shtunës, Zelenski u shpreh se...

‘Shkoni në shtëpi që të mbijetoni’, Zelenski thirrje ushtarëve rusë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski u ka bërë thirrje ushtarëve rusë që gjenden në territorin e Ukrainës, që të kalojnë kufirin dhe të shkojnë në shtëpitë e tyre. Thirrja e Zelenskit, vjen pasi Ukraina filloi ofensiovën për të rimarrë territoret e...

Rusia bombardon Kharkivin, Zelenski: Do të hakmerremi

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka dënuar sulmin e fundit të forcave ruse në Kharkiv, ku guvenratori i qytetit tha se 6 persona kanë vdekur dhe 16 të tjerë janë plagosur pas bombardimit të një blloku banesash. Sipas Zelenskit, një...

Zelenski vijon shkarkimet në Shërbimin e Sigurisë së Ukrainës

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka vijuar me shkarkimet në Shërbimin e Sigurisë së Ukrainës (SBU), duke hequr nga detyra drejtues të këtij institucioni në disa rajone. Zelenski nënshkroi dekretin për shkarkimin e e drejtuesve të degëve të SBU në Kiev,...

Zelenski sërish thirrje BE-së: Ndaloni vizat turistike për rusët

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ripërsëriti thirrjen e tij për vendet anëtare të Bashkimit Evropian që të ndalojnë vizat për qytetarët rusë. Gjatë një fjalimi, të cilën e shpërndau në rrjetet sociale, Zelenski theksoi se është e nevojshme që Bashkimi...

Zelenski: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se lufta në Ukrainë filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me çlirimin e saj. Deklaratën, Zelenski e dha disa orë pasi forcat ukrainase goditën me raketa një depo municionesh në bazën ushtarake ruse në...

Zelenski: S’ka bisedime nëse Rusia mban referendume në zonat e pushtuara

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se nëse Moska mban referendume për bashkimin me Rusinë në zonat e pushtuara të vendit të tij, nuk mund të ketë bisedime me Ukrainën apo aleatët e saj ndërkombëtarë. Gjatë fjalimit të tij të dielën...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img