No menu items!

vaksinim

Koronavirusi/ Kosova ende pa vendim për dozën e tretë

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ende nuk ka marrë vendim lidhur me dhënien e dozës së tretë apo përforcuese të vaksinës kundër koronavirusit. Më 11 nëntor, zyrtarë të kësaj ministrie kanë thënë për Radion Evropa e Lirë se marrja e...

Shqipëria e bën të detyrueshëm vaksinimin për administratën publike

Komiteti Teknik i Ekspertëve i Shqipërisë ka dalë të enjten më 2 dhjetor me një sërë masash të reja për t’u mbrojtur nga përhapja e koronavirusit. Vendimi i parë që është marrë më 2 dhjetor ishte se të gjithë personat...

Greqi: Kush nuk vaksinohet ndaj Covid, gjobitet nga 60-100 euro

Varianti Omicron ka rritur frikën e autoriteteve në Greqi. Kryeministri Mitsotakis ka ashpërsuar masat ndaj atyre personave që refuzojnë të vaksinohen. Masa më e fundit është vendosja e gjobës e cila varion nga 60 deri në 100 euro. Kryeministri Kyriakos...

Një në tre persona të pavaksinuar, Austria në izolim të plotë për shkak të situatës me koronavirusin

Disa ditë pasi Austria vendosi masa kufizuese për personat që nuk janë vaksinuar kundër COVID-19, qeveria vendosi që nga e hëna me 22 nëntor, vendi të izolohet tërësisht. Kancelari austriak, Alexander Schallenberg, tha të premten se izolimi do të zgjasë...

Në Kosovë mund të vaksinohen edhe të huajt

Në Kosovë do të mund të vaksinohen kundër koronavirusit edhe shtetasit e huaj, bëri të ditur më 9 nëntor Ministria e Shëndetësisë (MSH). “Vaksinimi edhe i qytetarëve jo-kosovarë bëhet me qëllim të ruajtjes së shëndetit publik, në këtë periudhë të...

Shtëpia e Bardhë detajon planet për të vaksinuar 28 milionë fëmijë të moshës 5-11 vjeç

Fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç së shpejti do të mund të vaksinohen ndaj COVID-19 tek mjekët pediatër, farmacinë lokale dhe ndoshta dhe në shkolla, tha Shtëpia e Bardhë të mërkurën ndërsa paraqiste detaje për autorizimin e...

Nuk pranojnë të vaksinohen, studentët në protestë para Ministrisë së Arsimit

Pas nje viti te veshtirë ku mësimi u zhvillua online per shkak të pandemisë Covid-19, studentët janë rikthyer ditën e sotme në auditore. Por, ashtu sic ishte paralajmeruar, ata të cilët nuk e kishin kryer vaskinen anti-covid, nuk...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img