No menu items!

ushtarake

BE-ja zotohet se do të rrisë ndihmën ushtarake për Moldavinë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka premtuar rritjen e ndihmës ushtarake për Moldavinë, teksa në rajonin separatist të mbështetur nga Moska, Transdniester, janë raportuar disa incidente që çuan në akuzat ndaj Rusisë se po dëshiron që ta destabilizojë...

8 vendet me eksportet më të mëdha të armëve në botë

SHBA është shteti me eksportet më të mëdha të armatimeve sipas Institutit Kërkimor për Paqen në Stokholm. Shitjet nga Amerika përbëjnë 38,6% të shitjeve ndërkombëtare të armëve mes viteve 2017-2021, duke shënuar një rritje në krahasim me periudhën 2012-2016 kur...

Gjermania drejt shndërrimit në fuqi të madhe ushtarake

Kthesa historike në politikën e jashtme dhe të sigurisë të Gjermanisë është kthesë drejt Evropës dhe Perëndimit, jo mbyllje në vete. Opinioni publik në Gjermani e mbështet fuqimisht këtë shndërrim, shkruan Auron Dodi. Pakgjë konkrete ta sugjeronte këtë kthesë historike të politikës...

Çfarë nënkupton vazhdimi i stërvitjeve ushtarake ruse në Bjellorusi?

Vendimin e Rusisë për të vazhduar stërvitjet ushtarake në Bjellorusi, shumë vëzhgues e shohin si një hap tjetër të Moskës në përgatitjet për një sulm të gjerë ndaj Ukrainës. Në fillim Rusia pati thënë se manovrat do të përfundonin...

Kina kundërshton kontaktet ushtarake mes SHBA-së dhe Tajvanit

Kina ka përsëritur kundërshtimet e veta ndaj lidhjeve ushtarake në mes të Uashingtonit dhe Tajvanit, pasi presidentja tajvaneze, Tsai Ing-Wen, ka konfirmuar se një numër i vogël i trupave amerikane janë prezente në ishull. Kina Komuniste, e cila e konsideron...

Turqia kërcënon Greqinë dhe Qipron: Do të përgjigjemi në terren ushtarakisht

Pas zgjerimit të bashkëpunimit të mbrojtjes mes Greqisë me Francën dhe SHBA-në, ndërkohë që Ankaraja po përjeton izolim diplomatik nga BE dhe SHBA, kanë nisur edhe agresionet e para. Mediat greke shkruajnë se Erdogan ka shënjestruar Athinën dhe Qipron dhe situata...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img