No menu items!

shqiptare

VIDEO | Tifozët shqiptarë dhe zviceranë festojnë fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë

Zvicra është në festë pasi kombëtarja “Helvete” arriti të mposhtë Serbinë, duke siguruar kualifikimin për në fazën e 1/16-ave të Kupës së Botës. Festa është zhvendosur edhe jashtë stadiumit “974”, ku u luajt ndeshja. Disa tifozë shqiptarë dhe zviceranë, kanë...

‘Shqiptarët po ikin’, Meta: Rama u vrau shpresën, nesër është ora e llogaridhënies

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se shqiptarët po ikin, pasi kryeministri Edi Rama u ka vrarë shpresën. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta, duke iu referuar një raporti ku thuhet se 53% e fuqisë punëtore në...

The Telegraph: 2 mijë shqiptarë në veri të Francës, rrezikojnë jetën për në Britani

Kryeministri Edi Rama i bëri thirrje qytetarëve shqiptarë që të ndalojë kalimin e Kanalit Anglez me varka të vogla, por “The Telegraph” shkruan se rreth 2000 vetë janë grumbulluar në veri të Francës gati për të bërë udhëtimin e...

Mbretëresha hungareze e bukurisë ra pre e trafikantëve, mes tyre një shqiptar

Gjithnjë e më shumë detaje tronditëse po dalin në dritë për bandën kriminale në Ballkan që joshi fituesen e Miss Universe Hungaria 2021. Jazmin Viktoria udhëtoi drejt Maqedonisë së Veriut pasi iu premtua një kontratë modelimi, ku do të kryente...

Zbulohet parcela 2500 metra katrorë me kanabis në Spanjë, arrestohen dy shqiptarë

Policia spanjolle ka bërë të mundur shkatërrimin e një bande shqiptare të drogës, të cilët kishin krijuar plantacion me kanabis. Mediat vendase raportojnë se dy shqiptarë janë arrestuar në malin e Pedrës, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim. Këtij të...

‘Me taksi nga Irlanda’, mënyra tjetër e shqiptarëve për të shkuar në Britani

Media prestigjoze britanike, The Telegraph ku publikuar një artikull ku thuhet se shqiptarët kanë gjetur një tjetër mënyrë për të hyrë në Britaninë e Madhe, përveç kalimit me varka të vogla apo gomone përmes kanalit të La Manshit. Sipas një hetimi të...

The Guardian: Emigrantët shqiptarë nuk duhet të bëhen ‘kokë turku’

Media prestigjoze britanike, The Guardian ka publikuar një tjetër artikull për emigrantët shqiptarë të cilët shkojnë me varka të vogla apo gomone në Britaninë e Madhe, një pjesë e të cilëve kërkojnë edhe azil. Sipas The Guardian, shqiptarët nuk duhet të bëhen...

Shqiptarët në Maqedoni të Veriut përbëjnë 24.3 për qind të popullsisë

Në Maqedoninë e Veriut, 24.3 për qind e popullsisë është shqiptare, bëri të ditur të mërkurën Enti Shtetëror i Statistikave. Bazuar në rezultatet e regjistrimit të mbajtur nga 5 deri më 30 shtator të vitit 2021, numri i përgjithshëm...

Foltorja me shqiptarët e Greqisë/ Berisha: Demokratët do të bashkohen rreth votës së lirë

Lideri Historik i demokratëve Sali Berisha po zhvillon ‘foltoren' e radhës me shqiptarët e Greqisë. Duke folur për situatën në Partinë Demokratike Bersha tha se,”pas disa humbjeve njëra pas tjetrës të PD u ndërmorr nisma për rithemelimin e PD”. “Në këto...

Ukrainë/ Bombardohet konsullata e nderit të Shqipërisë në Kharkiv

Konsullata e nderit e Shqipërisë në Kharkiv është shkatërruar nga bombardimet ruse, tha Ministria e Jashtme në një njoftim në Twitter. “Shqipëria e dënon me forcë agresionin rus që solli shkatërrimin e konsullatës së nderit të Shqipërisë në Kharkiv. Autorët...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img