No menu items!

sanksione

Britania e Madhe sanksionon nënkryetarin e Listës Serbe

Britania e Madhe ka sanksionuar nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radojçiç si pjesë e masave të saj globale kundër korrupsionit. Radojçiç, i cili është edhe një biznesmen nga industria e ndërtimit, thuhet se ka përfituar nga përvetësimi i kontratave shtetërore...

Gjermania paralajmëron sanksione për Iranin pas protestave masive

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock ka bërë thirrje për veprim kundër zyrtarëve që janë përgjegjës për shtypjen e dhunshme të protestave në Iran. Baerbock tha se Gjermania do të sigurojë që Bashkimi Evropian të vendosë sanksione, shkruan BBC. Sipas ministres, ata...

Le Pen: Vendosja e sanksioneve nga Franca ndaj Rusisë, gabim gjeopolitik

Kryetarja e grupit parlamentar të Asamblesë Kombëtare (RN) Marine Le Pen, kritikoi vendosjen e sanksioneve nga Franca ndaj Rusisë. Le Pen u shpreh se Franca bëri një gabim gjeopolitik duke vendosur sanksione të paarsyeshme kundër Rusisë, shkruan Euronews Serbia. Sipas saj, politika...

Kina sanksionon 7 zyrtarë të Tajvanit

Kina vendosi sanksione të martën ndaj shtatë zyrtarëve dhe ligjvënësve tajvanezë që i akuzoi si të pabesë që duan pavarësi nga Pekini. Sanksionet vijnë pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin këtë muaj, një udhëtim...

​Kosova vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Qeveria e Kosovës ka vendosur këtë të hënë sanksione shtesë ndaj Rusisë për shkak të agresionit të saj ushtarak në Ukrainë. Zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla u shpreh gjatë bledhjes së sotmne, se marrja e vendimeve të tilla do të kontribuojë në...

Zelenski i bën thirrje BE-së për paketë të shtatë sanksionesh ndaj Rusisë

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se Bashkimi Evropian duhet të miratojë sa më shpejt një tjetër paketë sanksionesh ndaj Rusisë, që do të ishte e shtata. Kërkesa e tij, vjen ndërsa 27 liderët e Bashkimit Europian do të takohen...

Zelenski kërkon sanksione maksimale ndaj Rusisë

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka bërë thirrje për sanksione “maksimale” kundër Rusisë gjatë një fjalimi virtual në Forumin Ekonomik Botëror që mbahet në Davos. Zelenski tha se sanksionet duhet të përfshijnë embargon e naftës, bllokimin e bankave ruse dhe pezullimin...

Rusia shpall sanksionet e reja për 63 zyrtarë japonez

Ministria e Jashtme e Rusisë ka njoftuar sanksione kundër 63 zyrtarëve, gazetarëve dhe profesorëve japonezë. Autoritetet ruse thonë se përfshirja e tyre në listën e të sanksionuarve është sepse “janë përfshirë në retorikë të papranueshme kundër Moskës”. Reuters raporton se...

BE-ja miraton pakon e pestë me sanksione kundër Rusisë

Bashkimi Evropian ka miratuar pakon e pestë të sanksioneve kundër Rusisë për luftën e saj të paprovokuar kundër Ukrainës. Në mesin e sanksioneve përfshihen ndalesa në importin e thëngjillit dhe mbylljen e porteve të bllokut evropian për anijet ruse. “Bashkë me...

SHBA vendos sanksione ndaj vajzave të Vladimir Putinit

Shtetet e Bashkuara njoftuan të mërkurën sanksione që synojnë dy vajzat e mëdha të Presidentit rus Vladimir Putin dhe njoftuan se po ashpërsojnë masat kundër bankave ruse lidhur me ato që Uashingtoni i cilëson si krime lufte në Ukrainë. Masat...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img