No menu items!

rusia

Rusia vendos kushte për lejimin e eksportit të grurit ukrainas

Rusia dhe Turqia shprehën mbështetje të mërkurën për krijimin e një korridori të sigurt detar në Detin e Zi, në mënyrë që Ukraina të mund të eksportojë grurë në tregjet globale në mes të një krize të përshkallëzuar botërore...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t'u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës, veprim ky që...

BE: Qëndrimi i Serbisë ndaj Rusisë mund të ndikojë në negociata

Komisioni Evropian (KE) ka thënë se pozicioni i Serbisë ndaj agresionit të Rusisë kundër Ukrainës mund të ndikojë në procesin e integrimit evropian të vendit. Kreu i njësisë së Komisionit Evropian për Malin e Zi dhe Serbinë, Michael Miller, vuri...

Rusia vijon të furnizojë me gaz Europën përmes Ukrainës

Prodhuesi rus i gazit, Gazprom vijon të furnizojë Europën me gaz natyror përmes territorit të Ukrainës. Përmes një deklarate, kompania njoftoi se ky furnizim po zhvillohet në përputhje me kërkesat e konsumatorëve evropianë. Kërkesat ishin 57.2 milionë metra kub vetëm...

Shpallet shtetrrethimi në Kiev

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko ka shpallur një tjetër shtetrrethim në kryeqytetin e Ukrainës. Nga ora 20:00, banorët do të urdhërohen të qëndrojnë brenda deri në orën 7 të mëngjesit të së hënës. Nga ana tjetër, bëhet e ditur...

Ukraina: Trupat ruse në kufi, të pamjaftueshme për pushtim të plotë

Ukraina ka thënë se forcat ruse afër kufirit të saj nuk janë ende të mjaftueshme për të kryer pushtim të plotë, ndonëse Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të insistojnë se sulmi mund të “jetë i shpejtë”. Rusia ka vendosur më shumë...

Osmani: Do të angazhohemi kundër propagandës ruse

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin për Demokracinë tha se demokracia nuk duhet të merret si e mirëqenë. Ajo u zotua se Kosova do të punojë me të gjitha shtetet për të “kundërshtuar ndërhyrjen dhe propagandën ruse dhe...

Pse Rusia nuk mund t’a sulmojë Ukrainën

Nga: Jeff Hawn “Foreign Policy” Gjatë javëve të fundit, në mediat perëndimore ka pasur diskutime të shtuara rreth lëvizjeve ushtarake ruse në rajonin e saj jugor. Njësi të shumta ushtarake, përfshirë batalionet e tankeve, thuhet se janë dislokuar në rajonet...

Rusia hedh poshtë akuzat për rrezikimin e astronautëve në ISS

Zyrtarët rusë hodhën poshtë të martën akuzat se kishin vënë në rrezik astronautët në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, ndërsa Moksa kreu një provë me armë në hapësirë duke shkatërruar një satelit. Zyrtarët amerikanë e quajtën veprimin e...

Rusia manovra ushtarake në Detin e Zi; në zonë edhe dy luftanije amerikane

Forcat detare të Rusisë u stërvitën për shkatërrimin e objektivave të armikut të martën në Detin e Zi, ndërsa Moska shprehu pakënaqësinë me praninë e dy luftanijeve amerikane në zonë. Presidenti Vladimir Putin tha të hënën se forcat ruse vëzhguan...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img