No menu items!

rubla

Do ta paguajmë gazin rus në rubla, thotë ministri i Jashtëm i Hungarisë

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó tha se vendi i tij do të përdorë skemën e vendosur nga Moska për pagesat e naftës dhe gazit. “85% e gazit dhe 65% e naftës vjen nga Rusia. Pse? Sepse është e...

Dekreti i ri për pagesën me rubla, a do të ndërpriten furnizimet me gaz?

Rusia thotë se nuk do të fillojë menjëherë ndërprerjen e furnizimit me gaz për “vendet jomiqësore” sipas një dekreti të ri që kërkon që pagesa të bëhet në rubla nga 1 prilli. “Dje mora shumë pyetje nëse kjo do të...

G7 refuzon të paguajë energjinë ruse me rubla

Ministri gjerman i Energjisë, tha se grupi i shtatë vendeve më të industrializuara është pajtuar që të refuzojë kërkesën e Rusisë që të paguajë me rubla për energjinë ruse. Ministri Robert Habeck u tha gazetarëve të hënën se “të gjithë...

Pagesa me rubla për gaz përshpejton “dedollarizimin”

Kërkesa e Rusisë për të marrë pagesa në rubla për eksportet e saj të gazit natyror do të përshpejtojë procesin e dedollarizimit që do të thotë shmangien totale të pagesave me dollarë. Konstantin Simonov, drejtor i përgjithshëm i Fondit Kombëtar...

Gazi rus në Evropë, Putin: Brenda 4 ditëve pagesat të bëhen me rubla

Presidenti rus Vladimir Putin ka udhëzuar gjigantin shtetëror rus të energjisë Gazprom që të kalojë në pagesat me rubla, tha të premten zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. I pyetur në një konferencë me gazetarët nëse Rusia do të vazhdojë të...

Putin i jep 1 javë kohë bankës qendrore: Gazi do paguhet vetëm në rubla

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se Moska do të këmbëngulë që pagesat për gazin rus nga “vendet jo miqësore” të bëhen në rubla. Ai i ka dhënë bankës qendrore ruse një javë kohë, për të gjetur një mënyrë për...

Sanksionet e BE-së ndaj Rusisë, rubla zhvlerësohet në nivel rekord

Monedha kombëtare ruse ra në nivel rekord, pasi G7, apo grupi i vendeve më të industrializuara, vendosi sanksione të ashpra financiare kundër Rusisë, për shkak të pushtimit të paprovokuar të Ukrainës. Rubla ra të hënën në 114 kundrejt dollarit amerikan,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img