No menu items!

perendimi

Lavrov: Perëndimi dhe SHBA-të nuk do ta ndalojnë formimin e një bote shumëpolare

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov deklaroi se vendet perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës po kërkojnë të shpërfillin proceset historike objektive, të cilat mund të ngadalësojnë formimin e një bote shumëpolare. Megjithatë, Lavrorv thotë se...

Ukraina: Varemi nga armët e Perëndimit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se forcat ukrainase po rezistojnë në qytetin lindor të Severodonjeckut, ku luftimet intensive me trupat ruse mund të përcaktojnë fatin e rajonit të Donbasit. Moska e ka përqendruar ofensivën e saj në qytetin industrial, duke...

Putin akuzon Perëndimin se ka planifikuar pushtimin e tokave ruse

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka akuzuar Perëndimin se ka planifikuar pushtimin e tokave ruse, përfshirë edhe Krimenë. Gjatë fjalimit të tij në “Sheshin e Kuq” në Moskë për Ditën e Fitores, Putin u shpreh se vendet perëndimore nuk e...

Rusia kërcënon Perëndimin me luftë: Ju godasim nëse dërgoni armë në Ukrainë

Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov në një deklaratë të publikuar së fundmi, ka kërcënuar se të gjithë shtetet që mund të transportojnë armë në Ukrainë, do të cilësohen si shënjestra ushtarake. Çdo anije e ngarkuar me armë do...

Lavrov: Perëndimi nuk e respekton ligjin ndërkombëtar

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka thënë se Rusia do të jetë gjithmonë e gatshme për dialog, pavarësisht se forcat ruse kanë nisur sulm ndaj Ukrainës. “Fatkeqësisht, miqtë tanë perëndimorë nuk e respektojnë ligjin ndërkombëtar, duke tentuar ta shkatërrojnë...

Rritet shqetësimi për zhvillimet në Ballkan, Perëndimi shqyrton mundësinë e sanksioneve

Kërcënimet e për shkëputje të Republikës Serbe nga Bosnja dhe riarmatosja e Serbisë kanë rritur shqetësimet se Ballkani mund të shkojë drejt konfliktit. Kërcënimet nga udhëheqësi i Republikës Serbe, Milorad Dodik, për shkëputje nga Bosnja dhe Hercegovina, po shtojnë shqetësimin...

Erdogan kërkon shpalljen “non grata” për 10 ambasadorë të perëndimit

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka urdhëruar që të shpallen “non grata” 10 ambasadorë të cilët kanë kërkuar lirimin e aktivistit, Osman Kavala. Sipas Erdogan për 10 ambasadorët ka urdhëruar Ministrin e Jashtëm që të merret menjëherë me shpalljen e tyre...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img