No menu items!

paqe

Vuçiç: Askush nuk duhet të dyshojë në përkushtimin e Serbisë për paqe dhe stabilitet

“Askush nuk duhet të dyshojë në përkushtimin e sinqertë të Serbisë ndaj politikës së paqes dhe stabilitetit”. Kështu u shpreh presidenti serb, Aleksandar Vuçiç në një bisedë telefonike me Derek Chollet, këshilltar i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken. Temë e...

Japonia dënon tërheqjen e Rusisë nga bisedimet për traktat të paqes

Japonia ka kritikuar vendimin e Rusisë për t’u tërhequr nga bisedimet bilaterale për traktat të paqes dhe për të pezulluar projektet e përbashkëta ekonomike, të lidhura me ishujt e kontestuar. Rusia dhe Japonia ende nuk u kanë dhënë fund zyrtarisht...

Zelensky: Është koha të bisedojmë për paqen

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, të shtunën ka bërë thirrje për paqe kuptimplotë dhe bisedime të sigurisë “pa vonesa” me Moskën. Ai tha se ky është shansi i vetëm për Rusinë që të zvogëlojë dëmin për gabimin e saj në...

Zelensky dhe Lavrovi optimistë rreth bisedimeve për paqe

Rusia tha të mërkurën se disa pjesë të një marrëveshjeje të mundshme paqeje me Ukrainën ishin afër arritjes pasi Kievi ra dakord të diskutonte neutralitetin. "Statusi neutral tani po diskutohet seriozisht së bashku, natyrisht, me garancitë e sigurisë", tha ministri...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img