No menu items!

omikron

Covid-19/ Pfizer nis testimin e një vaksine specifike për omikronin

Gjigandi farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech, njoftuan të martën se kanë filluar një provë klinike të një versioni të ri të vaksinës së tyre COVID-19 të krijuar posaçërisht kundër variantit omikron të koronavirusit. Kompanitë thanë në...

OBSH: Omicron nuk duhet të kategorizohet “i butë”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë se varianti Omicron i koronavirusit duket se nuk shkakton sëmundje të rënda në krahasim me variantin Delta, por nuk duhet të kategorizohet “i butë”. Janet Diaz nga OBSH, ka thënë më 6 Janar...

Kina raporton rastin e parë me variantin Omicron

Kina ka konfirmuar rastin e parë me variantin Omicron, sipas mediave shtetërore. Sipas autoriteteve në qytetin verilindor kinez të Tianjin, i infektuari është një udhëtar që ishte kthyer nga jashtë pa specifikuar se nga cili vend, raportoi Tianjin Daily. Ndërkohë,...

Britani, regjistrohet viktima e parë nga varianti Omikron

Omikron shënon viktimën e parë, pas gati 3 javësh përhapjeje. Vdekja e parë u regjistrua në Britaninë e Madhe, siç konfirmoi kryeministri Boris Johnson këtë të hënë, por pa dhënë detaje për rastin. Konfirmimi erdhi pak orë pasi ai...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img