No menu items!

moldavi

‘Rreziku nga lufta mbetet i lartë’, Moldavia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Parlamenti i Moldavisë votoi të enjten për të gjendjen e jashtëzakonshme për 60 ditë të tjera, pasi qeveria tha se ende i duhet më shumë pushtet për t’u përballur me pasojat e luftës së Rusisë në Ukrainë. Kryeministrja moldave, Natalia...

BE-ja zotohet se do të rrisë ndihmën ushtarake për Moldavinë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka premtuar rritjen e ndihmës ushtarake për Moldavinë, teksa në rajonin separatist të mbështetur nga Moska, Transdniester, janë raportuar disa incidente që çuan në akuzat ndaj Rusisë se po dëshiron që ta destabilizojë...

Pas Ukrainës, edhe Moldavia aplikon për anëtarësim në BE

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu nënshkroi këtë të enjte një kërkesë zyrtare për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian, me proces të përshpejtuar. Vendimi i Sandu, vjen pas ofensivës ushtarake të ndërmarrë nga Rusia, ndaj Ukrainës fqinje. Sandu, kryeministri dhe...

Sulmet ruse në Ukrainë, Moldavia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Parlamenti i Moldavisë ka miratuar të premten gjendjen e jashtëzakonshme për 60 ditë, për shkak të sulmit rus në shtetin fqinj, Ukrainë. Gjendja e jashtëzakonshme ndalon protestat masive dhe i mundëson Qeverisë të dëbojë “personat e padëshiruar” nga shteti. Kryeministrja moldave,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img