No menu items!

migrante

Kryeministri polak: Bjellorusia po përpiqet të destabilizojë Evropën

Polonia thotë se kriza me migrantë në kufirin me Bjellorusinë paraqet “perpjekjen më të madhe për të destabilizuar Evropën” që nga Lufta e Ftohtë. Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, tha se udhëheqësi bjellorus, Alyaksandr Lukashenka ka nisur një "luftë hibride" kundër...

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan...

Kriza e migrantëve: Si mund të mbrojë BE kufijtë e jashtëm?

Gjendja në kufirin mes Polonisë dhe Bjellorusisë ashpërsohet. Pas disa kalimeve kufitare, Polonia detyroi të kthehen qindra migrantë në Bjellorusi. Sipas të dhënave nga Polonia është shtuar numri i refugjatëve në kufi në 24 orët e fundit. "Gjendja nuk...

Kriza me migrantë, Bullgaria dërgon ushtarë në kufi me Turqinë

Bullgaria ka dërguar rreth 350 ushtarë në kufi me Turqinë të hënën (1 nëntor) për të ndihmuar forcat policore që të përballen me fluksin në rritje të migrantëve, njoftoi ministri i Mbrojtjes i Bullgarisë, Georgi Panajotov. "Ushtarët arritën sot në...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img