No menu items!

mars

Rama: Jo deputetë, kandidatë për kryebashkiakë

Partia Socialiste ka nisur punën për zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki. Në 2 mbledhje të njëpasnjëshme të kryesisë dhe drejtueseve të qarqeve politikë, është diskutuar për kriteret që do të kenë kandidatët por jo për emra konkretë....

Zbulohen sasi të mëdha uji nën sipërfaqen e Marsit

Exo Mars Trace Gas Orbiter (TGO), një mision i përbashkët i Agjencisë Evropiane Hapësinore (ESA) dhe Agjencia Hapësinore Ruse (Roscosmos) ka zbuluar sasi të konsiderueshme të ujit të fshehur nën sipërfaqen e Marsit, në kanionet Valles Marineris. Sipas ESA,...

Dora e njeriut në Mars? NASA publikon imazhet e fundit nga Planeti i Kuq

Imazhet e fundit të sjella nga roboti Preserverance i NASA-s në sipërfaqen e Marsit janë më shumë se intriguese. Në njërën prej këtyre pamjeve nga një shkëmb marsian duket sikur dikush ka vënë dorë. Pamja tregon një ngjashmëri të çuditshme...

Roveri i NASA-s zbulon shenja jete në planetin Mars

Roveri Perseverance i NASA-s është  një mjet për ngasje në terren të ashpër, i drejtuar me telekomandë mbi terrene jashtëtokësore dhe ndodhet në Mars për më shumë se 250 ditë. Ditën e djeshme, NASA njoftoi nëpërmjet Twitter që ky...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img