No menu items!

kina

Kina sanksionon 7 zyrtarë të Tajvanit

Kina vendosi sanksione të martën ndaj shtatë zyrtarëve dhe ligjvënësve tajvanezë që i akuzoi si të pabesë që duan pavarësi nga Pekini. Sanksionet vijnë pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin këtë muaj, një udhëtim...

Kina rrezikon të jetë në anën e gabuar të historisë, sipas SHBA-ve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar se shtetet të cilat mbështesin presidentin rus, Vladimir Putin për pushtimin e Ukrainës, do të jenë në anën e gabuar të historisë. “Kina pretendon të jetë neutrale, por sjellja e saj e bën...

Frika nga pushtimi rus/ Kina nis evakuimin e qytetarëve nga Ukraina

Kina ka nisur evakuimin e qytetarëve të saj nga Ukraina, raportoi media shtetërore të martën. Evakuimi po bëhet mes frikës për sigurinë e tyre për shkak të pushtimit nga aleati i Pekinit, Rusisë, por edhe raporteve për armiqësi nga ukrainasit...

Kina nis misionin gjashtë-mujor në hapësirë

Kina ka nisur një raketë në stacionin e saj të ri hapësinor, raporton agjencia shtetërore të lajmeve Xinhua. Pjesë e ekuipazhit janë tre austronautë. Fluturakja hapësinore u nis nga qendra e nisjes Jiuquan në shkretëtirën Gobi të Kinës veriperëndimore. Ekipi planifikon...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img