No menu items!

josep borrel

Borrell: Ndihma për Ukrainën aq sa BE paguan Putin në një ditë

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell deklaroi se që prej fillimit të luftës në Ukrainë më 24 shkurt, unioni i ka paguar Rusisë 35 miliardë euro për importet e naftës. Sipas Borell, kjo shumë është tepër...

Borrell paralajmëron Rusinë për pasoja nëse provokon Ukrainën

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se çdo provokim apo agresion kundër Ukrainës do të ketë pasoja serioze. “Bashkimi Europian është partneri më i afërt i Ukrainës dhe ne e mbështesim plotësisht integritetin territorial dhe...

Borrell mirëpret sanksionet e SHBA-së ndaj serbëve të Kosovës

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, mirëpriti sanksionimin e disa serbëve nga Kosova, të cilët, sipas Shteteve të Bashkuara janë pjesë e një grupi të krimit të organizuar. Ai tha se vendosja e sanksioneve ndaj disa serbëve nga...

Borrell: Prishtina dhe Beogradi t’i kthehen dialogut

Palët duhet të kthehen në tavolinën e bisedimeve, tha më 1 dhjetor Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, derisa foli rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë nga Riga e Letonisë ku po mbahet takimi...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img