No menu items!

japoni

Arrestohet i dyshuari për vrasjen e ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe

Autoritetet në Japoni kanë arrestuar një të dyshuar për vrasjen e ish-kryeministrit të vendit, Shinzo Abe. I dyshuar është 41-vjeçari Tetsuya Yamagami, i cili u kap nga policia pranë vendit të ngjarjes, shkruan BBC. Oficerët e policisë thonë se Yamagami, pranoi se kishte...

Japonia dënon tërheqjen e Rusisë nga bisedimet për traktat të paqes

Japonia ka kritikuar vendimin e Rusisë për t’u tërhequr nga bisedimet bilaterale për traktat të paqes dhe për të pezulluar projektet e përbashkëta ekonomike, të lidhura me ishujt e kontestuar. Rusia dhe Japonia ende nuk u kanë dhënë fund zyrtarisht...

Ja cili tërmeti më i thellë që është regjistruar ndonjëherë

Verifikohet vetëm tani tërmeti më i thellë i regjistruar ndonjëherë nga njeriu. 751 km në thellësi të Tokës ishte epiqendra e një tërmeti që ndodhi në 30 Maj të vitit 2015 në arqipelag, ishuj të vegjël në brigjet e...

E rëndë në Japoni: Një burrë plagos 17 persona në metro

Një 24-vjeçar, i veshur si karakteri Joker i filmit Batman, ka sulmuar me thikë pasagjerët në një linjë të metrosë në Tokio, të dielën mbrëma. Është raportuar se 17 persona janë plagosur, teksa kanë qenë në rrugë për të...

I mbijetoi sulmit bërthamor në Hiroshimë, ndërron jetë 96-vjeçari japonez

Ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare aktivisti japonez kundër armëve bërthamore, i cili i mbijetoi sulmit të parë me bombë atomike në botë, Sunao Tsuboi. Sipas BBC, ai vdiq nga anemia të shtunën, por gjatë jetës së tij ai vuajti nga kanceri...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img