No menu items!

hapsire

Avioni ushtarak rus shkel hapësirën ajrore suedeze

Mbrëmjen e djeshme, një avion rus ka shkelur hapësirën ajrore suedeze. Kjo është bërë e ditur nga Ministria e Mbrojtjes në Suedi. Shkelja ndodhi ndërkohë që Suedia po vlerëson, mundësinë e aplikimit për t’u anëtarësuar në NATO, pas pushtimit rus...

Satelitët e Shqipërisë në hapësirë, Rama: Nuk janë në dorën time

Kryeministri Edi Rama, para disa muajsh premtoi se Shqipëria do të dërgojë në orbitë dy satelitë, të emërtuar “Albania 1 dhe Albania 2”, të cilat do të monitorojnë territorin dhe do të evidentojnë veprimtaritë e kundraligjshme. Por kjo nuk ndodhi....

Astronautët kinezë kthehen në Tokë pas 183 ditësh në stacionin hapësinor

Tre astronautë kinezë u kthyen në Tokë të shtunën pas 183 ditësh në hapësirë, duke i dhënë fund misionit më të gjatë që Kina kishte ndërmarrë, teksa vazhdon përpjekjet për t’u bërë një fuqi e madhe hapësinore. Anija kozmike “Shenzhou-13”...

Video/ Astronautja kineze ecën për herë të parë në hapësirë

Astronautja, Wang Yaping, u bë gruaja e parë kineze që eci në hapësirë, si pjesë e një ekipi që po punon në ndërtimin e stacionit hapësinor “Tiangong”. Autoritetet kineze konfirmuan se 41-vjeçarja Wang dhe kolegu i saj Zhai Zhigang,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img