No menu items!

grure

Bllokimi i grurit ukrainas nga Rusia përbën krim lufte, sipas Borrell

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell thotë se bllokimi i eksporteve ukrainase të grurit nga ana e Rusisë, përbën krim lufte. Borrell bëri thirrje për zhbllokimin e porteve në jug të Ukrainës, pasi miliona njerëz në...

Rusia vendos kushte për lejimin e eksportit të grurit ukrainas

Rusia dhe Turqia shprehën mbështetje të mërkurën për krijimin e një korridori të sigurt detar në Detin e Zi, në mënyrë që Ukraina të mund të eksportojë grurë në tregjet globale në mes të një krize të përshkallëzuar botërore...

India ndalon eksportin e grurit

India ka ndaluar eksportin e grurit teksa çmimet janë rritur në të gjithë botën për shkak të agresionit rus në Ukrainë. Drejtori i Përgjithshëm i Tregtisë së Jashtme të Indisë publikoi një deklaratë ku thuhej se ndalimi i eksportit të...

Ukraina eksporton drithërat e para me tren në Evropë

Tregtarët kanë eksportuar furnizimet e para të misrit ukrainas në Evropë me tren pasi portet detare të vendit mbeten të bllokuara për shkak të pushtimit rus, tha të dielën konsulenca bujqësore (APK Inform). Ukraina është një prodhues dhe eksportues kryesor...

Vuçiç: Në Shqipëri do të dërgojmë 30 mijë ton grurë

Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandër Vuçiç në reagimin e tij të fundit është shprehur se qeveria serbe ka vendosur që të dërgojë 30 mijë tonë grurë për vendin tonë. Vuçiç në fjalën e tij është shprehur se do të...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img